Transport measurements of superconductor Bi1.6Pb0.4Sr2Ca2-xSmxCu3Oy
Süperiletken Bi1.6Pb0.4Sr2Ca2-xSmxCu3Oy bileşiğinin transport ölçümleri
  1. Tez No: 216577
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CABİR TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ca yerine Sm katkısının etkileri Bi-2223 süperiletkenler katıhal yöntemiyle hazırlanmış örneklerde incelendi. 4 nokta yöntemi kullanılarak 10mA akım ve 25K-130K sıcaklıkları arasında elektriksel direnç ölçümleri yapıldı. 4 nokta yöntemi kullanılarak 10mA akım ve 25K-130K sıcaklıkları arasında 0.0, 0.3,0.6T sabit magnetic alan altında magnetoresistivity ölçümleri yapıldı. Ayrıca, sabit sıcaklıklarda (70,75 ve 80K de) magnetic alanın direncin fonksiyonu ve I-V ölçümleri yapıldı. TkUB00)/ln(?=??Şeklinde verilen Arrhenius formulü kullanılarak )/ln(0??, 1 / T grafiğinin düşük özdirenç değerlerinde lineer davranış gösterdiği bölgenin eğiminden aktivasyon enerjisi hesaplandı.Bu ölçümlerden, normal durumdan süperiletken duruma geçiş sıcaklığı Tc , kritik akım yoğunluğu Jc , aktivasyon enerjisi U(H), tersinmezlik çizgileri belirlendi. Kritik sıcaklık ve aktivasyon enerjisi, Sm katkısına ve magnetik alana bağlı olduğu görüldü. Sm katkısı arttıkça tersinmezlik sıcaklığı düşük sıcaklığa doğru kaydı. Sm katkısı ve magnetik alan arttıkça, kritik akım yoğunluğu azaldı. Ayrıca alan arttıkça değeri aynı olup ( bu da II. Tip süperiletkenler özelliğidir.) değeri düşük sıcaklığa doğru kaydığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
We have investigated the effect of the partial substitutions of Ca by Sm in the Bi-2223 superconducting samples, which are prepared by standard solid-state reaction methods. Magnetoresistivity measurements were made by using four-probe method with DC current of 10mA at 25-130 K temperature interval under constant magnetic field (0.0, 0.3, 0.6T). Electrical resistivity measurements were made by using four-probe methods with DC current of 10mA in the temperature range between 25-130 K. Hence, I-V and magnetic field as function of resistance measurements were done at constant temperatures (70,75, and 80K) under magnetic field which changes from 0.0 T to 0.6 T. Transition temperatures from superconducting state to normal state,Tc, critical current density Jc, activation energy U(H), irreversibility lines are determined from these measurements.According to Arrhenius formula, which is given below;TkUB00)/ln(?=??We obtain that U0 is the slope of arrhenius plot to )/ln(0?? versus 1/T as function of external field. We use linear fits to the apparently linear parts of the curves (in the resistivity parts) to extract activation energies, U0, from the graph.It is observed that the critical temperatures and the activation energies depend on both the Sm content of samples and the magnetic field. Increasing the Sm content shifted the irreversibility temperature to a lower temperature. The critical current density is decreased with increasing Sm content. The electrical resistivity is increased with increasing Sm content and increasing applied magnetic field. Hence, when magnetic field increased is same (this property of type II superconductors) value shifted to low temperature.