On some computational problems in algebraic geometry
- Tez No: 216579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Polinom halkasında homojen bir idealin üreteç kümesinin syzygy(çekirdek) modülünün tabanının hesabı için bir metod geliştirildi.Bu metod, bilinen klasik yöntemin aksine, Gröbner taban hesabıiçermemektedir. Bu yeni metodta sadece doğrusal cebir tekniklerikullanılmıştır. Ayrıca bu yeni geliştirilen metod ve polinonomhalkasındaki bir idealin üreteçlerinin öncü formlarının bir özelliğiyardımıyla bir polinom idealinin H-tabanını hesaplamak içinalternatif bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A method for computing a basis of syzygy module for a givengenerating set of a homogeneous ideal of polynomial ring isintroduced. This method, unlike the common way to compute syzygybasis, do not involve a computation of Gr\"obner basis. The onlylinear algebraic techniques are used in this method. The newdeveloped method of computing syzygy module and a property ofleading forms of polynomials of a generating set of an polynomialideal suggests an alternative algorithm for computing H-basis of theideal.