Doğrusal olmayan yayılımın tanısal ultrasonun dokularda oluşturduğu sıcaklık artışına etkisinin incelenmesi ve simülasyon programının hazırlanması
The investigation of temperature rise formed by diagnostic ultrasound on tissue due to nonlinear propagation and making a simulation programme
- Tez No: 216599
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tanısal ultrasonun dokuda sıcaklık artışına sebep olduğu bilinmektedir. Hem teorik hem de deneysel yöntemlerin kullanılması ile tanısal ultrasonun ısıl tehlikelerini hesaplamak mümkündür. Tanısal ultrason uygulamalarında genellikle ultrason dalgalarının yayılımının doğrusal olduğu düşünülmüştür. Gerçekte, ultrason dalgalarının yayılımı doğrusal olmayan şekildedir. Bu durum dalga formunda bozulmaya ve yüksek frekanslı dalgaların oluşmasına neden olur. Bu etki su, amniyotik sıvı, idrar gibi soğurma katsayısı düşük olan sıvılarda kendisini gösterir. Soğurma katsayıları yüksek olan dokular için ultrason dalgasında dikkate değer bir bozulma olmaz. Bu çalışmada doğrusal olmayan yayılım sonucunda tanısal ultrasonun su ve dokuda oluşturduğu sıcaklık artışı analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen veriler ile simulasyon programı hazırlanmıştır. Simulasyon programının sonuçları ile doğrusal model olarak kullanılan spheresum programının sonuçları karşılaştırılarak doğrusal olmayan yayılımın sıcaklık artışına olan katkısının ihmal edilme nedeni açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the diagnostic ultrasound causes temperature rise on tissue. By using both theoretical and experimental methods, it is possible to estimate the thermal hazardous of Diagnostic Ultrasound. Generally, the propagation of ultrasonic waves is thought linear propagation. Actually, the propagation of ultrasonic waves is nonlinear. This include a progressive distortion in waveform and the generation of high-frequency harmonics. This effect occurs when ultrasound propagates within liquids with low absorbtion coefficients, such as water, amniotic fluid or urine. For the tissue which has high absorbtion coefficient, ultrasonic wave is not noticeably distorted as it propagates. In this study, when the diagnostic ultrasound is used, the effect of nonlinear propagation on heating of tissue and water is researched. A simulation programme is made by using data obtained result of research. Result of the simulation programme is compared with result of spheresum programme which is used as linear model. Why the propagation of ultrasonic waves is thought linear propagation is explained