A stochastic extension on phase-field modeling of fracture in rubber-like materials
Kauçuk benzeri malzemelerde faz alanı yırtılma modellemesi için stokastik uzantı
  1. Tez No: 1001684
  2. Yazar: BÜLENT EFE TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kauçuk benzeri malzemeler, yüksek tersinir deformasyonlara uğradıkları için mühendislik uygulamalarında kritik öneme sahiptir. Bu malzemelerin hasarını tahmin etmek, aşırı doğrusal olmayan davranışlar ve tekillikler nedeniyle karmaşık bir problemdir. Hasar modellemesinde önde gelen bir yaklaşım, kırılmayı sağlam halden hasarlı hale yayılımlı bir şekilde modelleyen faz-alanı yöntemidir. Bu yöntem kullanışlı olsa da, standart deterministik modeller, malzemenin kırılma direncini belirleyen kritik enerjisinin homojen bir dağılıma sahip olduğunu varsayar. Bu varsayım, fiziksel gerçeklikle örtüşmemektedir. İdealize edilmiş simülasyonlarda, heterojen yayılımın eksikliği, çatlakların geometrik merkezde birleşmesine sebep olur. Gerçek elastomerler, düzensiz çatlak topolojilerine ve istatistiksel saçılıma yol açan üretim kusurları ve heterojeniteler içerir. Bu eksiklik, faz-alanı kırılmasına sotkastik bir ekenti geliştirilerek ele alınmıştır. Çalışmanın motivasyonları, idealize edilmiş simülasyonlar ile deneysel verilerin saçınımlı doğası arasındaki boşluğu kapatmak ve deneylere benzer çatlak yolları elde etmektir. Doğal kusurları taklit etmek ve homojen modellerin yapay simetrisini kırmak için malzemenin kritik enerji yoğunluğuna uzamsal ilişkili rastgele alanlar eklenmiştir. Nitril Bütadien Kauçuğun hiperelastik davranışı genişletilmiş sekiz-zincir modeli kullanılarak karakterize edilmiş ve kırılma ile alakalı veriler tek eksenli ve Çift Kenar Çentikli Çekme (DENT) deneyleri ile nicelendirilmiştir. İçsel heterojeniteyi temsil etmek için Rastgele Gauss Alanı (GRF) ve gradyan tabanlı Perlin gürültüsü uygulanmıştır. Sonuçlar, yapısal rastgeleliğin dahil edilmesinin çatlak ilerlemesini başarılı bir şekilde yönlendirdiğini ve gerçekçi olmayan kırılma yollarını önlediğini göstermektedir. Önerilen metodoloji, kuvvet-deplasman tepkisini ve deneysel olarak gözlemlenen simetrik olmayan çatlak topolojilerini doğru bir şekilde yeniden üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Rubber-like materials are crucial in engineering applications as they undergo large reversible deformations. Predicting their failure is a complex challenge due to extreme non-linearities and singularities. A leading approach for modeling failure is the phase-field method, which models fracture as a continuous field of damage values that transition diffusely from intact to broken state. While convenient, standard deterministic models assume a homogeneous distribution of the material's critical energy governing fracture resistance. This assumption creates a discrepancy with physical reality. In idealized simulations, lack of internal distribution forces cracks to follow“perfect”paths that coalesce at the geometric center. Real elastomers contain manufacturing defects and heterogeneities, resulting in erratic crack topologies and statistical scatter. We address these limitations by developing a stochastic extension to the phase-field fracture framework. The motivations are to bridge the gap between idealized predictions and the scattered nature of experimental data, while obtaining crack paths similar to experiments. We introduce spatially correlated random fields into the material's critical energy density to mimic natural imperfections and break the artificial symmetry of homogeneous models. The hyperelastic behavior of Nitrile Butadiene Rubber is characterized using the extended eight-chain model, and fracture variability is quantified through uniaxial and Double Edge Notch Tension (DENT) experiments. Gaussian Random Fields (GRF) and gradient-based Perlin noise are implemented to replicate internal heterogeneity. Results demonstrate that introducing structured randomness successfully steers crack propagation, preventing unrealistic fracture paths. The proposed framework accurately reproduces the force-displacement response and the non-symmetric crack topologies observed experimentally.