Toplu konutlarda kullanım aşaması kalite değerlendirmesi -Eryaman 7. Etap Toplu Konut uygulaması-
Quality evaluation mass housing for the occupancy process - 7th Stage Eryaman Mass Housing application-
  1. Tez No: 216601
  2. Yazar: VİLDAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz toplu konut uygulamaları Türkiye'deki konut sorununa çözüm bulmaya çalışırken, kalite kavramının da tartışılmasını beraberinde getirmiştir. Alt ve orta gelir grubuna yönelik yapılan toplu konut uygulamalarındaki amaç, en az sürede en az maliyetle konut üretmektir. Fakat toplu konut binalarının yapıldıktan kısa bir süre sonra yıpranmakta ya da kullanım zorlukları yaratmaktadır. Bu durum kullanıcıların konutlarında değişiklik yapmalarına neden olmaktadır. Yapılan değişiklikler de konutların kullanım maliyetini artırmaktadır. Tezde, toplu konutların kullanım aşaması kalite değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara Eryaman 7. Etap toplu konutlarında ortaya çıkan kalite problemlerini araştırabilmek için anket çalışması yapılmış ve üretim süreci sonunda elde edilen yapı kalitesi ile kullanım aşaması kalite değerlendirmeleri yapılmıştır. Toplu konut inşaatlarında meydana gelen düşük kaliteden dolayı hane halkının konutunda yaptığı değişikliklerin belirlenmesi ile birlikte, düşük kaliteden kaynaklanan problemler ve bunların parasal olarak ifadelendirilmesi ve hane halkı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, kalitesizliğin maliyetinin azaltılması için toplu konutların yapımında aranacak özellikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of mass housing , which aimed at low and medium income groups, is to produce houses in the minimum period and minimum cost. Even if present mass housing applications try to find solution with housing problem, they have raised ?quality? arguments. Damages or difficulties of usage have occured in a short time after. This condition has caused that users started to modifications in their houses. Also, these modifications raise occupancy cost. In this study, building quality of mass housing for the occupancy process was evaluated. The questionnaire was applied to find out the quality problems of mass housing from the residents in 7th stage Eryaman mass housing in Ankara. Then the results from the questionnaire were evaluated with building quality evaluations, which is obtained the end of building production process, and quality evaluations on the occupancy process. With this, the determination of the alterations, because of the poor quality in mass housing projects, and consequently the negative effects of the poor quality costs on residents in mass housing projects were evaluated. On the base of the data obtained, the qualities required in the construction of the houses were discussed. In addition, the relation between the quality costs and life cycle costing was studied. Finally, as a conclusion has been achieved about the solutions for the quality problems in the housing and some recommendations have been given for improving the housing and the living standards in these areas.