Betonarme kirişlerde çatlakların epoksi enjeksiyonu ile onarımının eğilme rijitliği üzerindeki etkisi
The effect of repairing cracks with epoxy injection on bending stiffness of reinforced concrete beams
- Tez No: 216602
- Danışmanlar: DR. BENGİ AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu deneysel çalışmada, tersinir yük etkisiyle hasara uğratılmış betonarme kirişlerde oluşan çatlaklar epoksi enjeksiyonu ile onarıldıktan sonra, bu onarımın eğilme rijitliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneylerde eğilme rijitlikleri, yük-deplasman grafiklerinin çıkış kollarının eğimlerinden hesaplanmıştır.Yapılan sınırlı sayıda deneyden, çatlakları epoksi ile onarılmış kirişlerde eğilme rijitliğinin geri kazanımının, uygulama kalitesine ve çatlak genişliğine büyük ölçüde bağlı olduğu görülmüştür. Uygulama orta genişlikteki çatlaklarda genellikle başarılı olmuş ve eğilme rijitliğinde artımlar gözlenmiştir. Küçük çatlaklarda, epoksi enjeksiyonu başarılı bir şekilde uygulanamadığından, eğilme rijitliğinde belirgin bir artış olmamıştır. Büyük çatlaklarda ise; sıkışabilen epoksi kalınlığı arttığı için, eğilme rijitliğindeki artışın donmuş epoksinin elastisite modülüne bağlı olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the cracks which occur in predamaged RC beams, exposed to reversed cyclic loading, are repaired by epoxy injection and its effect on flexural stiffness is investigated. The flexural stiffness is calculated from the initial tangent of the load-displacement curves throughout the study.Results of the experiments indicate that recovery in flexural stiffness of cracked RC beams repaired by epoxy injection is mainly related with the quality of application and crack width. Satisfactory results and increase in flexural stiffness have been achieved for mid-level cracks. However, in case of minor cracks, due to poor application of epoxy injection, any increase in flexural stiffness could not be achieved. In case of large cracks where the amount of the injected epoxy is large, the observed increase in the flexural stiffness is believed to be related with the elasticity modulus of hardened epoxy.