Plakların darbe yükü altında analizi
The analysis of plates under impact loading
  1. Tez No: 216616
  2. Yazar: UĞUR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Plaklar genel olarak; bir boyutu diğer iki boyutuna göre daha küçük olan elemanlar olarak tanımlanırlar. Bu çalışmada tekil yük, üniform yayılı yük ve darbe yükleri altında plak deformasyonları sonlu farklar yöntemi ile hesaplanmıştır. Plakların tekil yük ve yayılı yük altında analizlerinde ikinci derece doğruluklu merkezi sonlu farklar metodu kullanılmış ve bu yöntemle elde edilen denklem sistemleri Matlab programının yardımıyla hesaplanmıştır. Geliştirilen programla deplasman değerleri hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, analitik sonuçlarla kıyaslanmış ve hatanın çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Darbe yükleri altında analiz için programda farklı bir kısım ayrılmıştır. Bu kısımda plaklar kirişlerden oluşan bir ızgara sistemi gibi kabul edilerek çözüm yapılmış ve deplasman değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışma ile guide tabanı kullanılarak kullanıcıya verilerin girişi ve sonuçların izlenmesi için kolaylık sağlanmış, algoritması karışık olan ifadelerin çözümünün kısa sürede ve düşük hata oranıyla hesaplanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plates generally described as the elements whose one dimension is smaller than the other two dimensions. In this work, the deformations of plates under single load, uniform distributed load and impact load, are calculated with finite difference method. In this analysis, second degree central finite difference method is used and the equations which are gained by this method are calculated with the help of Matlab program. By the improved program, the deformations of plates are estimated. These results are compared with the analytical results and determined that the errors are negligible. For the analysis under impact loading, there is another part in the program. In this part, plates are accepted as grids composed of beams and the deformation values are calculated. With this work, it is aimed to make the entry of inputs and the impression of results easy for the users. And Also it is aimed to calculate the complex algorithms with a negligible errors.