Heteroatom içeren ligantların metal komplekslerinin sentezi ve kompleksleşmeye yüzey aktif madde misellerinin etkisinin incelenmesi
Synthesis of metal complexes of heteroatom bearing ligands and investigation of the effect of surfactant micelles on complexation
- Tez No: 216617
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞEKERCİ, PROF. DR. SENAY TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada oksalik asit, malonik asit ve tereftalik asitin tiyosemikarbazit ile oluşturduğu tepkimelerle bis(2-amino-1,3,4-tiyadiazol) (L1), bis(2-amino-1,3,4-tiyadiazolil)metan (L2) ve bis(2-amino-1,3,4-tiyadiazolil)benzen (L3) ligantları sentezlenmiştir. L1, L2 ve L3 bileşiklerinin yapısı element analizi ve spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. L1 ve L2 bileşiklerinin Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) kompleksleri, L3 bileşiğinin ise Ni(II) ve Cu(II) kompleksleri sentezlenmiş, bu komplekslerin yapıları element analizi, spektrometrik yöntemler, manyetik duyarlık ve TG/DTA yöntemlerinin yanı sıra molar iletkenlik ölçümleri ile belirlenmiştir. Monomerik L2Ni, L3Ni, L1Cd, L3Cu, L1Ni, L2Zn, L2Cd ve dimerik L1Zn, L1Cu, L2Cu, L1Co ve L2Co komplekslerinin koordinasyon sayılarının sırasıyla 4, 4, 4, 4, 6, 5, 6, 4, 5, 5, 6 ve 6 olduğu belirlenmiştir.L2 ve L3 ligantlarının Cu komplekslerinin oluşumu üzerine yüzey aktif maddelerin (YA) etkisi de incelenmiştir. Bu amaçla sodyum dodesil sülfat (SDS), setiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ve sodyum bis(2-etilheksil)sülfosüksinatın (AOT) sudaki ve dimetilformamitteki (DMF) normal misellerinin ve AOT nin AOT/heptan/DMF ve AOT/heptan/su sistemlerindeki ters misellerinin etkileri incelenmiştir. SDS ve AOT misellerinin kompleks oluşumunu teşvik ettiği, CTAB misellerinin ise inhibe ettiği gözlenmiştir. AOT ters misellerinin varlığında normal misellerin varlığındakine nazaran daha fazla kompleksleşme gerçekleşmiş, en yüksek kompleks verimine ise AOT/heptan/su sisteminde hidrasyon oranı 15 olduğunda ulaşılmıştır. Bu koşulda L2Cu ve L3Cu komplekslerinin pratik verimleri sırasıyla % 20 ve % 18 oranında arttırılmıştır.Kompleksleşme üzerinde görülen misel etkisi; misel yapısı ve yükü ile misel solvasyon ve hidrasyon oranları bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ligands of bis(2-amino-1,3,4-thiadiazole) (L1), bis(2-amino-1,3,4- thiadiazolyl)methane (L2) and bis(2-amino-1,3,4-thiadiazolyl)benzene (L3) have been synthesized via the reactions of oxalic acid, malonic acid and terepthalic acid with thiosemicarbazide. The structures of L1, L2 and L3 compounds have been elucidated, by element and spectroscopic data analyses. Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) and Cd(II) complexes of L1 and L2; and Ni(II) and Cu(II) complexes of L3 have been synthesized; and the structures of these complexes have been determined by elemental analysis, spectrometric and TGA/DTA methods and by magnetic susceptibility and molar conductivity measurements. Coordination numbers of monomeric L2Ni, L3Ni. L1Cd, L3Cu, L1Ni, L2Zn, L2Cd complexes and the coordination numbers of dimeric L1Zn, L1Cu, L2Cu, L1Co, L2Co complexes are 4, 4, 4, 4, 6, 5, 6 and 4, 5, 5, 6, 6; respectively.Effects of surface active agents (YA) on the formation of Cu complexes of L2 and L3 ligands were also investigated. For this purpose, effects of normal micelles of sodium dodecyl sulfate (SDS), cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) and sodium bis(2-ethylhexyl)sulfosuccinate(AOT) in water and in dimethylformamide (DMF); and the effects of the reverse micelles of AOT in AOT/heptane/DMF and AOT/heptane/water systems have been studied. It has been observed that SDS and AOT micelles enhance the complex formation while CTAB micelles have an inhibitory effect. The enhancement in AOT reverse micelles has been larger than those in the presence of normal micelles and the highest complex yield has been attained in AOT/heptane/water system, at the hydration ratio of 15. Under this condition, practical complexation yields for L2Cu and L3Cu have been increased in ratios of 20 % and 18 %; respectively.Micellar effects observed on complexation has been evaluated in terms of micellar structure and charge; as well as the of ratios of micellar solvation and hydration.