Ağır metallerin Saccharomyces cerevisiae mikroorganizmasıyla biyosorpsiyonunun ortam koşullarına bağlı olarak incelenmesi
Biosorption of heavy metals by Saccharomyces cerevisiae as a function of medium conditions
  1. Tez No: 216637
  2. Yazar: ÖZNUR AKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Saccharomyces cerevisiae mayası ile Cu(II) ve Cr(VI) iyonlarının biyosorpsiyonu ortam koşullarına bağlı olarak incelenmiştir. Cu(II) iyonu için, belirlenen en uygun ortam koşulları pH 5,0, 30 °C sıcaklık, 75 ppm başlangıç Cu(II) çözeltisi derişimi ve 3 g/L biyokütle derişimi şeklindedir. Bu koşullarda, en yüksek Cu(II) kazanımı 11,6 mg/g'dır. 0,1 M EDTA çözeltisi Cu(II) yüklenmiş biyokütleden Cu(II) iyonlarının desorpsiyonu için etkili bir kimyasal olarak bulunmuştur. Biyokütlenin etanol ve sodyum hidroksit ile işlem görmesi, Cu(II) biyosorpsiyon kapasitesini arttırmıştır. S. cerevisiae mayasının üreme eğrisinin logaritmik fazından alınan biyokütle, durağan fazından alınan biyokütleye göre daha yüksek Cu(II) biyosorpsiyon kapasitesi göstermiştir. Cr(VI) iyonu için en yüksek metal kazanımı, pH 2,0, 30 °C sıcaklık, 60 ppm başlangıç Cr(VI) çözeltisi derişimi ve 8 g/L biyokütle derişimi koşulunda 4,76 mg/g olarak belirlenmiştir.Cu(II) ve Cr(VI) iyonlarının S. cerevisiae ile biyosorpsiyonu Langmuir modeli, biyosorpsiyon kinetiği ise ikinci derecemsi (pseudo ? second order) hız modeli ile çok iyi açıklanmıştır. Cu(II) ve Cr(VI) iyonları için biyosorpsiyon ısıları, sırasıyla 3,30 ve 2,50 kcal.mol-1 olarak hesaplanmıştır. Bu metal iyonları için, aktivasyon enerjileri ise, sırasıyla 1,456 ve 1,463 kcal.mol-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biosorption of Cu(II) and Cr(VI) ions by the yeast Saccharomyces cerevisiae has been investigated as a function of medium conditions. For Cu(II) ions, designated optimum medium conditions were pH 5.0, 30 °C temperature, 75 ppm initial Cu(II) concentration and 3 g/L biomass concentration. At these conditions, maximum Cu(II) uptake was 11.6 mg/g. It was observed that, 0.1 M EDTA solution was an effective chelating agent for desorption of Cu(II) ions from Cu(II) loaded biomass. Both ethanol and sodium hydroxide treatment enhanced the Cu(II) biosorption capacity. The cells at lag phase of growth curve of S. cerevisiae have a higher biosorptive capacity for Cu(II) ions than that of stationary phase. Maximum metal uptake for Cr(VI) ions is reached at pH 2.0, 30 °C temperature, 60 ppm initial Cr(VI) concentration and 8 g/L biomass concentration as 4.76 mg/g.Biosorption of Cu(II) and Cr(VI) ions by S. cerevisiae explained well with Langmuir model and biosorption kinetics of these metal ions follows pseudo-second order rate model. Biosorption heats for Cu(II) and Cr(VI) ions were calculated as, 3.30 and 2.50 kcal.mol-1, respectively. Activation energies for these metal ions were determined as 1.456 and 1.463 kcalmol-1, respectively.