Ağaç malzemede su bazlı vernikler ile su çözücülü ağaç boyası etkileşiminin kahverengi renk tonuna etkisi
The effect of coloring for brown tone with the reaction of waterbased varnishes and waterborne coatings on wood materials
  1. Tez No: 216642
  2. Yazar: AHMET CİHANGİR YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Teknik Eğitim, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, su bazlı verniklerin, suda çözünen ağaç boyaları ile renklendirilen bazı ağaç malzemelerin renginde meydana getirdiği değişikliği belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky), Sapsız meşe (Quercus petraea Liebl.) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) odunlarından ASTM-358 esaslarına uyularak hazırlanan örnekler, ASTM-E 1347?97' ye göre anilin boya (AB), hazır karışım boya (EB) ve kimyasal boya (KB) ile renklendirildikten sonra ASTM-D 3023 esaslarına göre tek ve iki bileşenli su bazlı vernikler ile kaplanmıştır. Örneklere uygulanan renklendirici ve verniklerin renk değiştirici etkisi ASTM-D-2244' e göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, kahve renk tonu değişimi; en fazla ağaç türü düzeyinde meşe, boya çeşidi düzeyinde hazır karışım boya, vernik çeşidi düzeyinde tek bileşenli vernikte, en az değişim ise sarıçam, kimyasal boya ve iki bileşenli vernikte bulunmuştur. Ağaç türü, boya ve vernik çeşidi etkileşimi bakımından en fazla tek bileşenli vernik uygulanmış hazır karışım boyalı meşede (25,87), en az iki bileşenli vernik uygulanmış kimyasal boyalı kayında (9,559) elde edilmiştir. Buna göre, mobilya ve dekorasyon uygulamalarında kahve renk tonunun istendiği yerlerde, kimyasal boya ile renklendirilmiş iki bileşenli vernikle kaplanmış kayın ağaç malzeme kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of colour changes on wood materials which were painted with waterborne wood coatings and waterbased varnishes. For this purpose, test specimens were prepared with from beech (Fagus orientalis L.), oak (Quercus petraea L.) and pine trees (Pinus sylvestris L.) according to ASTM-358 and colouration with aniline, ready-made mixture and chemical stain for coatings in respect of ASTM-E 1347-97 and than covered according to ASTM-D 3023 with waterbased varnishes. The effect of colour changes with Waterbased varnishes and waterborne coatings was carried out according to the ASTM-D-2244. According to the result of the research, at the level of tree type, the colour changes as brown tone was occurred on the oak, at the level of coatings type, the colour changes were occurred on ready-made mixture stains, at the level of varnish type, the changes were found with the one component varnish. The lowest colour changes were found on the scotch pine, chemical stain and two component varnishes. In respect to the reaction of wood, varnish and stain types, the highest value was obtained from the oak (25,87) which was coated with ready made mixture stains, the lowest value was obtained from the beech (9,559) which was varnished with two component and coated with chemical stains. If needed brown tone in furniture and decoration application, it is suggested to use beech wood whish is coated with chemical stains and varnished with waterbased varnishes with two component.