Poli(etilen tereftalat), 4-hidroksifenilasetik asit ve asetoksibenzoik asitle termotropik sıvı kristal kopoliesterlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thermotropic liquid crystalline copolyesters containing poly(etylene tereftalate), 4-hydroxyphenylacetic acid and acetocxybenzoic acid
  1. Tez No: 216643
  2. Yazar: VOLKAN BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada eriyik polikondensasyon tepkimesiyle p-asetoksibenzoik asit (p-ABA), m-asetoksibenzoik asit (m-ABA) ve p-hidroksifenilasetik asit (p-HFAA) monomerleri ile poli(etilen tereftalat) (PET) poliesterine dayanan tamamı aromatik yapıda bir dizi kopoliester, vakum altında, 280oC' da, 5 saat süreyle sentezlenmiştir. Sentezlenen kopoliesterlerin karakterizasyonu; WAXD, TGA, DSC, ısıtma tablalı polarize mikroskop, SEM ve 13C CPMAS ile gerçekleştirilmiştir. WAXD ve TGA sonuçlarından; polimer zincirleri içinde düzgün-doğrusal monomerlerin miktarındaki artışla beraber kristal yapı miktarında ve termal kararlılıkta düzenli bir artış gözlenmiştir. DSC ve ısıtma tablalı polarize mikroskop sonuçları, %55-70 mol oranında p-ABA birimleri içeren kopoliesterlerin nematik sıvı kristal davranışa ve eriyikte işlenebilecek uygun erime sıcaklıklarına sahip olduklarını göstermiştir. Kopoliesterlerden elde edilen liflerin moleküler yönlenmeleri SEM ile karakterize edilmiştir. 13C CPMAS sonuçlarından, tüm monomerlerin yapıda yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a range of wholly aromatic copolyesters based on p-acetoxybenzoic acid (p-ABA), m-acetoxybenzoic acid (m-ABA) and p-hydroxyphenylacetic acid (p-HPAA) monomers with poly(ethylene terephtalate) (PET) polyester have been synthesized by melt polycondensation reaction at 280oC, 5 hours. Characterization of copolyesters were performed by WAXD, TGA, DSC, hot-stage polarized light microscopy, SEM and 13C solid-state NMR. According to the WAXD and TGA results obtained; with increasing composition of linear monomers in polymer chains, an increase in the amount of crystal structure and thermal stability were observed. DSC and hot-stage polarized light microscopy results showed that; copolyesters containing 55-70 mole % of p-ABA units have nematic liquid crystalline behavior and appropriate melting temperature for melt processing. The molecular orientations in fibers obtained from copolyesters were characterized by SEM. According to the 13C solid-state NMR results, the presence of the all monomer units in the copolyesters was established.