X ışın tüpü için hassas kalibratör tasarımı ve gerçeklenmesi
Precision calibrator design and implementation for x-ray diagnostic devices
- Tez No: 216649
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada tıbbi görüntülemede kullanılan konvansiyonel röntgen, floroskopi, mamografi, dental röntgen gibi X Işını Tüpü temelli görüntüleme cihazlarında kullanılan ve gerek görüntüleme kalitesi, gerekse hasta sağlığı açısından hayati öneme haiz bazı tüp parametrelerinin güncel teknolojinin son olanaklarından faydalanılarak tasarlanıp geliştirilen bir cihaz yardımıyla çok hassas bir şekilde ve yüksek doğrulukla ölçülmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda cihaza, kablosuz olarak bir bilgisayara bağlanarak ölçüm sonuçlarını aktarabilmesi için Bluetooth ve gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi için ölçüm verilerinin grafiksel olarak gösterimini sağlayan bir bilgisayar yazılımı ile kullanımını kolaylaştıran fonksiyonlar eklenmiştir. Bu şekilde ölçümlerin alınması esnasında X Işın Tüpünü besleyen yüksek gerilim transformatörüne yakın çalışılmasından doğabilecek olası risklerin önüne geçilmiş ve teknisyen sağlığının korunması amaçlanmıştır. Alınan ölçümlerle kalibrasyonu yapılan cihazlar zaman içerisinde ortaya çıkan sapmalar sonucu hastaların fazla dozaja bağlı yan etkilerden korunmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to design and develop an instrumental device which is capable of measuring some key parameters of x-ray tubes employed in many medical imaging devices including conventional x-ray imaging, fluoroscopy, mammography and dental x-ray imaging and those measured parameters which is critical for both imaging quality and patient safety aspects are acquired and evaluated extremely precise and very reliable with the help of latest technological advancements. Furthermore the designed instrumental device is supplemented with a Bluetooth connection capability which allows both remote controlling of the device and data transmission between the device and a personal computer. Also a graphical user interface which is capable of recording multiple exposure data acquired via bluetooth module and plotting comparison graphs in demand of user is also programmed in .NET environment. Remote controlling of the device and data transmission via Bluetooth avoided possible risks of working close to high voltage transformer of x-ray tube, hence gives an extra protection to medical device technicians. Taken measurements can be used to make periodic calibrations of medical imaging devices and this also helps reducing possible risks may be caused by overdosing during imaging.