Araçların karşılıklı çarpışmasında sürücüye etkiyecek kuvvet ve ivme değişimlerinin analizi
Analysis of force and acceleration changes acting on the driver during crashes in opposite direction
- Tez No: 216650
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Trafik, Engineering Sciences, Traffic
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan hayatını ilgilendiren projelerin emniyetinin yüksek olması gerektiği, buna karşılık, oluşacak fiziksel niceliklerin ne olacağının gözlenip değerlendirilmesi için gerçek ortamda iki aracın farklı hızlarla çarpıştırılması deneylerinin ise uygulama bakımından bir hayli zahmetli ve maliyetli olması nedeniyle, bu imkanı bilgisayar ortamında sağlayan simülasyon, mühendislikte büyük öneme sahiptir. Amacı, çarpışmanın sonucunu ağırlaştıran faktörlerden yüksek hızın yanında, büyük kütlenin de çarpışmanın şiddetine katkısını göstermek olan bu çalışmada, araçlara herhangi bir dış kuvvetin etki etmeyip sürtünmenin ihmal edildiği ortamda, özellikleri korunmuş olan otomobilin, kendisi ile aynı özelliklere sahip bir otomobil ve kütlesi, kendi kütlesinden 10 kat daha fazla olan bir kamyonla 50 km/saat ve 120 km/saat lik hızlarla esnek olarak karşılıklı çarpışması sırasında, otomobil ile ağırlığı 70 kg. olarak alınan otomobil sürücüsünün aynı etki süresinde maruz kalacakları kuvvet ile ivme değerlerinin büyüklükleri arasındaki farklılıklar bilgisayar programı kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial aspect of todays traffic is that drivers do not have enough information about technical characteristics and boundaries of the vehicles they use even though they have deep knowledge of capabilities of the vecihles. In addition they have difficulty in understanding and estimating magnitute of force and energy that needs to be absorbed/applied on the driver and vecihles in case of a accident resulting with crash. Since deaths caused by traffic accidents are regarded as natural occurances in Turkey, they do not get special attention by society other than people directy affected. It is general belief that deaths/injuries caused by traffic accidents are directly propotional to the speed of the vehicles. Being a great factor speed is not the only big factor that produces great amount of energy during collision/crash. Total masses of the vehicles is major factor to increas energy created during collision/crash. Two object with the same speed but with different masses produce different impact on the objects they collide. Because of that intrinsic knowledge, we try to avoid a collision with a big truck but ignore a butterfly with the same speeds. Because of increasing awerness in safety of products, justification of safety is a growing engineering busines. Since the cost of carrying out tests for every case of usage of the products is very big, computer aided simulation to estimate behavior of products is getting increasingly important.Aim of the study is to show the variation of physical properties of vehicles after the collision using a software. Study is focused on elastic collision of a automobile with a truck having a 10 times bigger mass with speeds of 50 km/h and 120 km/h.