Endüstriyel çamaşır makinelerinde anahtarlamalı relüktans motoru kullanımı ve sistemin zeki denetimi
Intelligent control of industrial washing machine uses switched reluctance motor
  1. Tez No: 216660
  2. Yazar: FECİR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde zeki denetimli endüstriyel çamaşır makinesi (EÇM), anahtarlamalı relüktans motoru (ARM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. EÇM'lerde genellikle asenkron motor kullanılmakta ve denetiminde geleneksel denetim algoritması kullanılmaktadır. Doğrusal olmayan çok değişkenli durum denklemleri ile modellenmesinden dolayı bir asenkron motorun denetimi çok karmaşıktır. Bu karmaşıklık vektör denetim tekniği ile azaltılabilmektedir. Ancak, bir anahtarlamalı relüktans motor ile bir asenkron motoru kıyaslandığında ise bir ARM yüksek akım olmaksızın yüksek kalkınma torku, daha yüksek verimlilik, oldukça yüksek hız ve daha iyi tork/atalet oranı verebilmektedir. EÇM'de denetim algoritması olarak bulanık mantık algoritması kullanılmıştır. Bulanık mantık denetim algoritması sistemin matematiksel modeline ihtiyaç duymadığı için kolayca uygulanabilmektedir. Bu tezde EÇM'deki geleneksel denetim algoritmalarının zayıflıkları giderilmiş ve ARM kullanılarak EÇM'nin verimi arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intelligent controlled industrial type washing machine using a Switched Reluctance Motor (SRM) is developed. Induction motors are generally used in industrial type washing machines and classical control algorithms are chosen as control algorithms. Control of induction motors are complex, as it is modeled by nonlinear multivariable state equations. Vector control techniques alleviate the complexity of the problem. But a SRM in comparison to an induction motor can offer a high starting torque without high currents, higher efficiency and a better torque/inertia ratio. In this study fuzzy logic control algorithm was chosen as a control algorithm. Fuzzy logic control is somewhat easy to implement because it does not need the mathematical model of the system. In this study, the disadvantages of the classical control algorithm are eliminated and a high efficient system is performed using a SRM in the industrial type washing machines.