Yalın üretim ve MAN Türkiye A.Ş.'de örnek bir yalın üretim uygulaması
Lean manufacturing and a lean manufacturing implementation in MAN Türkiye A.Ş.
- Tez No: 216670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzün karmaşık dünyasında, ürünlerde ve proseslerdeki sürekli iyileştirmeye duyulan ihtiyaç açıkça bilinmektedir. Dünya çapında artarak uygulanan Yalın Üretim de, üreticiler için daha düşük maliyetler ve daha fazla rekabeti sağlamak amacıyla üretim proseslerinden israf ve etkisizliği yok etmeyi hedefleyen bir metotlar toplamıdır. Aslında Yalın Üretim, üreticiler için en önemli üretim geliştirme tekniklerinden biridir.Bu çalışmada , Türkiye'nin lider otobüs üreticilerinden biri olan MAN Türkiye AŞ'de yer alan radyatör ön montaj alanı, Yalın Üretim prensiplerine göre analiz edilmiştir. Uygulamada, radyatör ön montaj alanındaki tüm prosesler gözlemlenmiş ve iş akışları çıkarılmıştır. Bu iş akışları için REFA zaman etüd yöntemi kullanılarak zaman ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca Arena benzetim programı yardımıyla mevcut ve önerilen modeller karşılaştırılmıştır. Bu sayede katma değer oluşturmayan işler belirlenerek, iyileştirilmiş durumda bu işler yok edilmiştir.Böylelikle ön montaj zamanlarında ortalama %42 oranında, alan kullanımında ise 46 m2 alandan kazanç elde edilmiştir. Kapasite planları yeniden düzenlenmiş ve Yalın Üretim uygulamasının sonucu olarak iş merkezindeki işçi sayısı 3'ten 2'ye düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today?s complex environments the need for continuous improvements in products and processes is widely recognised. Lean Manufacturing is a group of methods, which are being increasingly implemented around the world, that aim to eliminate waste and inefficiency from the manufacturing process, leading to lower costs and greater competitiveness for manufacturers. In fact, Lean Manufacturing is one of the most important production systems for manufacturers.In this study, the cooler pre-assembly area in MAN Türkiye A.Ş, which is one of the leader bus manufacturers in Turkey, was analyzed according to the principles of Lean Manufacturing. In the practice, all the processes in the cooler pre-assembly area were examined and work flows were determined. Several time studies according to these work flows in both situations ( current and improved) were made by using REFA time measurement techniques. Also by using Arena simulation program, current and improved stiuations were compared. Thus, the works which don?t add any value were determined and eleminated . An avarage ratio of % 42 in pre-assembly times and 46 m2 in plant layout usage were gained.The workers capacity plans were re-arranged and the amount of workers was decreased from 3 to 2 workers as a result of Lean Manufacturing implementation.