Doğalgaz istasyonlarında akış sınırlayıcısının PLC ile kontrolü
The control of gas flow limiter with PLC in the natural station
- Tez No: 216669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğalgaz, ülkemizde ve dünyada önemli bir enerji kaynağı haline gelmiştir. Doğalgazın kullanım kolaylığından dolayı herkes tarafından yararlanılabilmesi için yapılan çalışmaların önemli şekilde ivme kazandığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönem doğalgazın sanayi kuruluşlarına ve konutlara ulaştırılması için gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Doğalgaz alt yapısında; ara bağlantı hatları, şehir içi doğal gaz dağıtım şebekesinin tesisi, iletim hattından gelen yüksek basınçlı doğal gazın basıncını düşürerek sanayi kuruluşlarına ve konutlara veren A ve B tipi basınç düşürme istasyonları bulunmaktadır. Bu nedenle, ana iletim hatları yapılırken eş zamanlı olarak basınç düşürme istasyonları ve şehir içi dağıtım şebekesinin de planlanması ve yapılması gerekmektedir.Bu çalışmada, A ve B tipi basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarının sahip olması gereken teknik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarındaki Akış sınırlayıcısının PID denetleyicisi kullanılarak PLC ve SCADA ile kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural Gas has become a significant source of energy both in our country and in the world. Due to the convenience of natural gas usage, there has been a time of significant acceleration in studies so as to provide natural gas for everyone?s usage. This period of time puts forth into consideration the necessity for the infrastructure studies in order to convey the natural gas to the domiciles and industrial establishments. There are branching lines, installment of inter city natural gas distribution network, A and B Type pressure reducing stations that ease the high level natural gas pressure coming from gas pipelines and convey the gas to domiciles and industrial establishments. On this account, gas reducing stations and inter city gas distribution network facilities should be planned and established simultaneously with the main pipelines.In this study, information regarding necessary technical features of the A and B type gas pressure reducing stations is given. The control of flow limiter with PLC and SCADA in Reducing and Metering Stations by using PID controller was fulfilled.