Düzenli üçgen veya dairesel boşluklara sahip betonarme kirişlerin davranış ve dayanımı
Behavior and strength of R/C beams with regular triangular or circular web openings
  1. Tez No: 216679
  2. Yazar: MAHMUT CEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kapsamında düzenli gövde boşlukları bulunan betonarme kirişlerin tekdüze yükler altındaki davranışı araştırılmıştır. Bunun için gövdesinde dairesel veya üçgen geometrisinde düzenli büyük boşluklar bulunan altı adet kiriş ile bu kirişlere referans olarak boşluksuz üç adet kiriş test edilmiştir. Deney parametreleri, boşluk geometrisi ve çekme bölgesindeki donatı oranı olarak seçilmiştir. Deneysel çalışmanın sonunda az ve olağan çekme donatısına sahip kirişlerin yeterli bir dayanım ve süneklik gösterdiği görülmüştür. Genel olarak dairesel boşluklu kirişler, üçgen boşluklu kirişlere göre daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study the behaviour of RC beams with regular web openings subjected to monotonhic loading is investigated. Thus six beams with regular triangular or regular circular openings and three beams without openings as a reference to these beams are tested. The test parameters are chosen as the geometry of the opening and the reinforcement ratio of the tension area. According to the results of the tests, beams with low or normal reinforcement ratio in the tension area show sufficient ductile behaviour. Generally beams with circular openings yielded better results than the beams with triangular web openings.