A collaborative system for providing routes between locations
Mekanlar arasında rotalar sunmak için katılımcı bir sistem
  1. Tez No: 216690
  2. Yazar: KEREM ALİ ULUĞ
  3. Danışmanlar: DR. MARKUS SCHAAL, YRD. DOÇ. DR. DAVİD DAVENPORT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Otomobiller için GPS cihazları ve havayolu şirketlerinin ağ siteleri gibi bir çok sistem, mekanlar arasında rota bilgileri sunmaktadır. Bu tip sistemler yaygın olarak kullanılmalarına ve rota bilgilerini doğru bir şekilde sunmalarına rağmen, kullanıcıların veri girişine izin vermemektedir. Bu tip sistemlerde tüm veri, sistem yöneticileri tarafından girilmekte ve sistemler kullanıcılarının rota tecrübelerinden faydalanamamaktadır.Bu çalışmada, kullanıcı sorguları karşılığında mekanlar arasında rotalar sunan katılımcı bir sistem sunulmuştur. Sistemdeki veriler kullanıcılar tarafından girilmektedir. Verilerin saklanması için, mekanların, mekanlar arasındaki bağlantıların ve mekanlar arasındaki ilişkilerin (kapsama, komşuluk, kesişme) tanımlandığı bir model sunulmuştur. Rotaları bulabilmek için, A* arama algoritmasının özelleştirilmiş bir uyarlaması sunulmuştur. A*CD (A* for Collaborative Data) olarak adlandırdığımız bu uyarlama, arama esnasında mekanları işlerken, hedef mekana kalan tahmini bedeli hesaplamak için buluşsal yöntemler kullanmaktadır. Ayrıca alternatif rotalar sunmak, belli bağlantı tiplerini hariç tutmak ve çok sayıda durağa sahip taşım araçları ile ilgili sorunlara çözüm getirmek için A* arama algoritması üzerinden yapılmış değişiklikler sunulmuştur. Bedel modeli olarak seyahat süresi ve seyahat maliyeti (finansal) kullanılmaktadır.Çalışmamızda, sezgisel bağlantılar kavramı da sunulmuştur. Seçilen mekanlar arasında bir rota bulunamaması durumunda bile, sistem eksik bağlantılara sahip bir rota dönebilmektedir. Eksik bağlantılar, mekanlar arasındaki ilişkiler yardımıyla doldurulabilmektedir.A*CD algoritmasının performansını değerlendirmek amacıyla otomatik testler sunulmuştur. Bu testler A*CD algoritması ile bulunan rotaların bedellerinin en düşük bedelli rotaya çok yakın olduğunu göstermektedir. Sezgisel bağlantılar kavramını örneklemek için otomatik olmayan testler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many systems, such as in-car GPS devices and airline company web sites, provide route information between locations. Although such systems are used widely and can provide route information successfully, users of these systems cannot contribute to the data entry process. In these systems, data is entered by the administrators and these systems cannot take advantage of the route expertise of their users.In this work, we present a collaborative system, which provides routes between locations upon user queries. The data in the system is entered by the users of the system. We present a model which is containing locations, links between locations and relationships between locations (containment, neighborhood and intersection) in order to store the data. For the route finding purpose, we present a customized version of the A* search algorithm. This customized version, named A*CD (A* for Collaborative Data), uses heuristics for estimating the cost remaining to the target location while processing the nodes. A*CD can also provide alternative routes, exclude certain link types in the searches according to user preferences and handle the problems associated with multiple stop transportation lines. As the cost models, we use duration and financial cost.We also present the intuitive connections concept. Even if a route does not exist between the selected locations, the system can provide a route with missing links. The gap(s) between the disconnected locations are filled by the help of the relationships between locations.In order to evaluate the performance of the A*CD algorithm, we present automated tests. These tests show that the costs of the routes that are provided by the A*CD algorithm are close to the actual shortest routes. In order to demonstrate the intuitive connections concept, we also present manual test queries.