Design of 31-mode free-flooded ring transducers
31-modu açık sclcndcr tüp yapılı transdüser tasarımı
  1. Tez No: 216697
  2. Yazar: SACİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, derin sularda yüksek güç kapasitesi olan 31-modu açık (free-flooded) silindir tüp yapılı (ring) dönüştürücü (transducer) tasarımı ve elektromekanik analizi anlatılmaktadır. Açık silindir tüp dönüştürücülerde, tüpün radyal rezonansının yanısıra iç hacimde oluşan ve Helmholtz rezonansı olarak anılan bir rezonans daha vardır. Tüp boyutları doğru seçilerek bu iki rezonansın frekansları ayarlanabilir ve istenen band karakteristiği elde edilebilir.Açık silindir tüp dönüştürücü tasarımı bant gereklerine göre elektriksel eşdeğer devre üzerinden yapıldı. Analiz aşamasında, tasarlanan açık tüp dönüştürücü sonlu eleman modelleme (SEM) yöntemini kullanan ANSYS programında modellendi. Eş değer devre çözümlemesinden elde edilen sonuçlar ile ANSYS'de elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Sonlu eleman analizlerinde elde edilen sonuçlar dikkate alınarak elektriksel eşdeğer devre değiştirildi. Sonlu eleman analizleri ile eklenen montaj tüplerinin etkisi araştırıldı. Montaj tüplerinin etkisi dikkate alınarak elektriksel eşdeğer devre değiştirildi.
Özet (Çeviri)
In this work, design and electromechanical analysis of radially polarized 31-Mode free-flooded ring transducers which have high power capability in deep submergence are explained. 31-Mode free-flooded ring transducers have Helmholtz resonance caused by the water inside, besides the radial resonance. By adjusting the dimensions of the ring, these resonance frequencies can be changed to the preferred values and desired band characteristics can be obtained.Transducer is designed using circuit theory techniques on the electrical equivalent circuit of free-flooded ring. The ring transducer is modeled in ANSYS, a Finite Element Modeling tool. The results obtained by analyzing the electrical equivalent circuit and the ANSYS outputs are compared. Electrical equivalent circuit parameters are updated considering the result obtained in finite element analysis. Effects of mounting end tubes are investigated by finite element analysis. New components related to the end tubes are inserted to the electrical equivalent circuit.