Application and improvement of SAGE algorithm for channel parameter estimation
Kanal parametrelerinin kestirilmesi için SAGE algortiması uygulaması ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 216696
  2. Yazar: HARUN BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda, radyo sistemlerin performansındaki gelişmelerden dolayıÇok-Girişli Çok-Çıkışlı (ÇGÇÇ) sistemler önem kazanmıştır. ÇGÇÇsitemlerinin tasarım ve en iyilemesinde kanal parametrelerininkestirilmesi önemli bir faktördür. Bu tezde zaman gecikmesi, gelişve çıkış açıları (dikey ve yatay), Doppler frekansı ve polarma gibideğişkenler Uzay Değişimli Genelleştirilmiş Beklenti-Maksimizasyon(UDGBE) algoritması kullanılarak kestirildi. Bu tezin odaklandığıkonulardan birisi, algoritmanın hesaplama karmaşıklığını düşürmektive bunun için Parçacık Sürü Eniyilemesi (PSE) tekniği kullanıldı.Buna ek olarak, daha iyi sonuçlar elde etmek ve işlem zamanınıazaltmak için algoritmaya başlama prosedürü olarak yeni bir yolönerildi. Ayrıca algoritmanın ve önerilen iyileştirmelerinbaşarımını test etmek için geniş bir ölçüm verisi kullanıldı.Görüldü ki, UDGBE algoritması kanal parametre kestirmesi için güçlübir araçtır ve belirtilen önerilerle daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Multiple Input Multiple Output (MIMO) systems have gainedimportance due to the improvements on the performance of radiosystems. Channel parameter estimation is an important factor in thedesign and optimization of MIMO systems. In this thesis, channelparameters such as delay, angles (azimuth and elevation) of arrival(AoA) and departure (AoD), Doppler frequency and polarization areestimated from measurement data using Space Alternating GeneralizedExpectation-Maximization (SAGE) algorithm. One of the focuses ofthis thesis is to reduce the computational complexity of thealgorithm by using Particle Swarm Optimization (PSO) technique.Additionally, a new initialization procedure is proposed to getbetter estimates and to improve the processing time of thealgorithm. Moreover, performance of the SAGE algorithm andimprovements on the algorithm are tested via extensive measurementdata. It is found that SAGE algorithm is a powerful tool for channelestimation and it can further be improved by the aforementioned propositions.