Bir yazılım ölçüm sistemi NBv1.1 : C dilindeki öğrenci programları ölçümü tasarım ve gerçekleştirimi
A software measurement system NBv1.1: design and implementation for measuring C language student programs
  1. Tez No: 216704
  2. Yazar: ALPER YERTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, bilgisayar yazılımı öğreten kurumlara, bir destek aracı olarak geliştirilmiştir. Yazılım fiziği, profesyonel programlar için program boyu (programcının yazılım stilinden bağımsız olarak), yazılım emeği kestirimi gibi önemli ölçümleri oldukça duyarlı biçimde yapabilmektedir. Yine, yazılım fiziği parametrelerinin, öğrenci programları arasında yüksek oranda eşleşmesi, ?değişken adı değiştirerek?, yazılım fiziğinin, kopya tespit etme yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada, Yazılım Fiziği (Software Physics) kuramı, derleyici gerçekleştiriminin önişleyici, tarayıcı ve kısmen sözdizim çözümleme kısımları gerçekleştirilerek C-1999 (ISO9899C programming language) standardındaki yazılımların ölçümü yapılmıştır. Geliştirme sırasında kısmen FLEX ve YACC yazılımları kullanılmış, bu çalışma için oluşturulan yazılıma entegre edilmiştir. Gerçekleştirilen tez yazılımı NB v.1.1, ikinci ve üçüncü sınıf bilgisayar öğrencilerinin yazmış olduğu C programları üzerinde sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was developed as a supporting tool to teaching computer software institutes. Software physics can measure software parameters precisely for professional programs, like program length (independent from programmer? s programming style), programming effort, etc. The high correlation of software physics parameters of two students may be indication of cheating by changing variable names.In this thesis, software physics theory is used. Preprocessor, scanner and syntax analysis parts are created with software physics measurement code. Student softwares that has C-1999 (ISO9899 C programming language) standarts is measured. For implemantation of the thesis, partly Flex and YACC programs are used and partly new program is written. Developed thesis software NB v.1.1 was checked with C programs that written by second and third class of computer engineering students.