Parmak vuru ölçüm sistemi tasarımı ve test sonuçlarının veri madenciliği teknikleri ile analizi
Design of a finger tapping measurement system and analysis of test results by using data mining techniques
- Tez No: 373665
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZER, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Parmak vuru testi, motor sinir sistemi üst ekstremite küçük kas becerilerinin değerlendirilmesinde sayısal bir bilgi veren, kullanımı oldukça yaygın olan nesnel bir ölçüm aracıdır. Hareket bozuklukları, Parkinson, Alzheimer gibi çeşitli nörolojik hastalıklar için kullanılan nöropsikiyatrik ölçeklerin temel test bileşenini oluşturmaktadır. Bu sebeple parmak vuru test cihazları ve yazılımlarının geliştirilmesi büyük önem verilen bir konu olmuştur. Parmak vuru ölçümü için birçok özel cihaz geliştirilmiştir ve kullanılmıştır. Bunlar mekanik cihazlar, dijital cihazlar ve teknolojideki hızlı değişimlere paralel olarak bilgisayarlardır. Bu çalışmada ilk olarak taşınabilir cihazlar ve akıllı telefonlar üzerinde çalışabilen dokunmatik ekranı parmak vuru girişi olarak kullanan, çeşitli parmak vuru testleri yapabilen ve hesaplanmış sonuçları ekranında gösteren bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde parmak vuru testinin taşınabilirliği sağlanmıştır. Ayrıca bir web uygulaması geliştirilmiş ve test sonuçlarının internet üzerindeki çevrimiçi bir veritabanına kaydedilebilmesi sağlanmıştır. Yazılım, eğer istenirse test sonuçlarını akıllı telefonun hafıza kartına kaydedilebilmesine de olanak sağlamaktadır. Akıllı telefona sahip olmayan kullanıcılar için de bilgisayar klavyesini parmak vuru girişi olarak kullanan ve birden fazla parmak ile parmak vuru testi yapılabilmesini sağlayan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir.Çalışmada son olarak, geliştirilen parmak vuru ölçüm sistemi için norm veriler elde edebilmek amacıyla yaşları 20 ila 73 arasında 166 sağlıklı katılımcı ile 5 farklı parmak vuru testi uygulaması yapılmış ve veriler çevrimiçi veritabanına kaydedilmiştir. Yapılan test sonuçları üzerinde veri madenciliği algoritmaları ile analizler yapılmıştır. Parmak vuru skorlarına etki eden faktörler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Finger tapping test is a commonly used test and provide an objective and quantitative measure of upper extremity fine motor skills. It is a core component of neuropsychiatric testing for a variety of neurological illnesses including Parkinson, Alzheimer's disease and movement disorders. Therefore, development of finger-tapping test devices and software is of great importance. There are many custom hardware testing devices used to measure finger tapping abilities. These are mechanical devices, digital devices and also computers as parallel with the rapid changes in technology.In this study, first of all a software has been developed for smartphones and mobile devices to apply finger tapping test using touchscreen of smartphone as finger tapping input, capable of performing a variety of tapping tasks and display calculated results on display. The software provides the mobility of the test. Also a web application is designed to save the finger tapping test results raw data which are sent from the Smartphone into online databases and to perform further analysis and monitor. If desired, the test results can be saved to smartphone's memory card within the software. Also a computer program has been developed to perform various finger tapping tests for the users who don't have a smartphone.Finally, in this study in order to obtain normative data, the finger tapping measurement system was undertaken to test on 166 healthy subjects aged between 20–73 years with five different finger tapping task and the results raw data saved to the online database. Data mining algorithms were performed for each set of test trials. Factors affecting the finger tapping scores were investigated.