Heyelan duyarlılık haritalarının hazırlanmasında yer ivmesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the ground acceleration on the landslide susceptibility maps
- Tez No: 216750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN GÖKÇEOĞLU, DOÇ. DR. HARUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Heyelan duyarlılık ve tehlike haritaları, özellikle son yıllarda, kentsel planlama ve büyük mühendislik yapılarının yer seçimi aşamalarında kullanılmaktadır. Ancak, sismik etkinin duyarlılık analizlerinde kullanımı hala tartışmaya açık bir husustur. Bu nedenle, çalışmanın amacı, sismik aktivitenin heyelan duyarlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak seçilmiştir. Dairesel kayma ve sonsuz şev modeli üzerinde bir dizi duraylılık analizi gerçekleştirilmiş ve yamacın eğimi, ivme ve statik duruma göre duraylılık azalım oranı arasında yeterli düzeyde korelasyona sahip bir ilişki belirlenmiştir. Elde edilen yamaç eğimi ve ivme değerine bağlı olarak duraylılık azalım oranı ilişkisi kullanılarak, sismik açıdan aktif bir bölge (Kelkit Vadisi) için deprem anındaki duyarlılık haritası iki farklı deprem senaryosu (Ms=5.5 ve Ms=7.5) kullanılarak üretilmiştir. İnceleme alanındaki heyelan duyarlılığı önemli düzeyde litolojik özellikler tarafından kontrol edilmektedir. Statik koşuldaki duyarlılık haritası ile deprem anındaki duyarlılık haritaları arasında bir karşılaştırma yapıldığında, sismik etkiyi içeren heyelan haritalarının düşük duyarlılık sınıflarındaki grid hücre sayısının önemli düzeyde azaldığı, yüksek duyarlılık sınıflarına giren grid hücre sayısının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca, bu iki deprem senaryosunun 10 yıl, 50 yıl, 75 yıl ve 100 yıllık zaman dilimlerinde olma olasılıkları kullanılarak inceleme alanı için heyelan tehlike haritaları da üretilmiştir. Zaman dilimindeki artışa bağlı olarak heyelan tehlike haritaları deprem anındaki duyarlılık haritalarına yaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially in last years, landslide susceptibility and hazard maps have been used for urban planning and site selection of infrastructures. However, the use of seismic activity in susceptibility analysis is still open to discussion. For this reason, the purpose of the study has been selected as the effect of seismic activity on the landslide susceptibility. A series of stability analysis based on circular failure and infinite slope model have been performed, and a relation with a sufficient correlation among slope, acceleration and the ratio of decrease in stability based on static condition have been obtained. By using the relation of the ratio of decrease in stability based on slope and acceleration, the landslide susceptibility map for two scenario earthquakes (Ms=5.5 and Ms=7.5) has been produced for a seismically active region (Kelkit Valley). The landslide susceptibility of the study area is mainly controlled by lithological properties. When making a comparison between the landslide susceptibility map at static condition and the landslide susceptibility maps including seismic effects, a considerable decrease in the number of grid cells of low susceptibility classes for the landslide susceptibility maps including seismic effects has been observed, and the number of grid cells of high susceptibility classes has been increased. In addition, landslide hazard maps were produced by using the occurrence probabilities of two scenario earthquakes in time intervals such as 10 years, 50 years, 75 years and 100 years. The landslide hazard maps are becoming closer to the landslide susceptibility map during earthquake, when time intervals increase.