Düzgün olmayan geometrilerde elektriksel gaz boşalım analizleri
Electrical gas breakdown analysis at non-uniform geometries
- Tez No: 216856
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sülfür-hekzaflorür (SF6), üstün izolasyon ve ark söndürme özelliklerinden ötürü elektrik güç endüstrisinde geniş uygulama alanlarında kullanılmaktadır. SF6'da korona deşarjı mühendislik alanında önemlidir ve bu tezde pozitif korona başlangıç gerilimi, çeşitli eğriliklerdeki ve elektrot aralıklarındaki çubuk-düzlem elektrot sisteminde hesaplanmıştır. Pozitif korona başlangıç gerilimini hesaplamak için kullanılan simülasyon modeli, birincil ve ardışık çığların büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Ardışık çığların büyüklüğü, ilkine eriştiğinde deşarj kendi kendini besler. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, literatürde yayınlanan ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tahmin edilen pozitif korona başlangıç gerilimleri, ölçülenlerle oldukça iyi tutarlılık gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sulphur-hexafluoride (SF6) has found a wide range of applications in the electric power industry due to its superior insulating and arc quaching properties. Corona discharges in SF6 are of engineering importance and in this thesis a rod-plane electrod system with various radius of curvatures and gap distances is considered in order to calculate for the positive corona onset voltages. The simulation model for the calculation of the positive corona onset voltages depends on the sizes of the primary and the successor avalaches produced. The discharge become self-sustained when the size of the successor avalanches reaches to that of the primary one. The calculated results obtained in this study are compared with those of the available experimental ones in the literature. It is observed that the predicted positive corona onset values agree very well with the respective experimental results.