Kütüphane enformasyon sisteminde kitap ödünç verme ve iade işlemi ünitesinin tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of the checkout and return units in the library information system
  1. Tez No: 216876
  2. Yazar: MUSTAFA SİNAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada amaç; kitap ödünç verme ve iade işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, bu sistemin kütüphane enformasyon sisteminde kullanılan diğer programlarla uyumlu çalışabilmesi ve işlemler sırasında personel ya da kullanıcılar tarafından ortaya çıkabilecek hatalar ile izinsiz kitap alımının engellenmesidir. Yapılan çalışmayı üç ana başlık altında incelemek mümkündür. Birinci bölümde sistemin genel işleyiş ve geliştirilen terminal programı açıklanmaktadır. Kullanılan terminal programı fonksiyonlarının algoritmaları ve terminal programının ara yüzleri oluşturulmuştur. İkinci bölümde sistemin elektronik kart kısmının işleyişi ve sistem içindeki görevi açıklanmaktadır. Elektronik kartı oluşturan modüller ve bunlar arasındaki bağlantılar, elektronik şemaları verilerek çalışma prensipleri anlatılmaktadır. Ayrıca bu bölümde EAS sistemleri ve çalışma mantığı ile EM şeritlerinin sistemdeki rolü kapsanmaktadır. Son bölümde ise elektronik kartı yöneten, elektronik kart ile bilgisayar arasında iletişimi kuran mikrodenetleyicinin tanımı, kullanım alanları ve tercih ediliş nedenleri incelenmektedir. Mikrodenetleyicinin program algoritması ve mikrodenetleyiciyi programlamak için gerekli olan sistemlerden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasının sonucunda kütüphane kullanıcısı kütüphane personeline bağımlı olmadan kitap ödünç alma ve iade işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Kütüphane otomasyon sistemlerinin eksik olan kısmının tamamlanması ile kütüphanelerdeki kitap dolaşımının daha az zamanda daha az personel kullanarak, daha hızlı ve daha az hata ile gerçekleştirilmesine.çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this thesis; operations of book?s checkin/out in safely, compatible work of this system with other programs used in library information system, prevention of unauthorized book checkouts and possible delinquency of library staff or patrons. Thesis can be investigated under three main headers. At The first part of the study, general process of the system and the terminal program that has been developed are explained. Functions, algorithm and user interfaces of terminal program that has been used in this study are created. The second part of the study, process of electronic card and task of the card in the system are explained. Modules composing the electronic card, relationships between them and their operation principles are explained with the support of electronic schemas. Additionally EAS systems and their working principle and role of EM shreds in the system are comprised. The last part of the thesis, definition, working areas and preference reasons of the microcontroller that manages the electronic card and establishes the communication between electronic card and the computer is investigated. Program algorithm of microcontroller and the systems required to program microcontroller are also included. In this thesis, the patrons can success checkin/out without any help of library staff. Providing circulation of the books with less number of staff, in a shorter time, faster and with less delinquency are aimed to implement by complaining the lack part of library information.system.