Türkiye'de halk kütüphanesi hizmetlerinin geliştirilmesinde otomasyon
Automation for improving public library services in Turkey
  1. Tez No: 51576
  2. Yazar: AYHAN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki halk kütüphanesi sistemini incelemek ve enformasyon teknolojisinden yararlanarak halk kütüphanesi hizmetlerinin nasıl geliştirilebileceğini tartışmaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde halk kütüphanelerini ve halk kütüphanesi hizmetlerini etkileyen bazı göstergeler verilmiştir. Bunlar; yıllık nüfus artış oranı, okuma-yazma oranı, okur-yazar nüfusun cinsiyet ve bölgelere göre dağılımı, yıllık gelir ve harcama türleri, basılan kitap ve süreli yayın sayısı ile Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden halk kütüphanesi istatistikleridir. Üçüncü bölüm halk kütüphanelerini tarihçe, bütçe, kütüphane binaları ve gezici kütüphaneler, personel, koleksiyon ve kullanıcı başlıkları altında incelemektedir. Son olarak dördüncü bölümde halk kütüphanesi otomasyonu, otomasyonun avantajları ve Türkiye'deki halk kütüphaneleri için önerilen otomasyon modeli ve kapsamı tartışılmaktadır. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to examine the Turkish public library system and discuss how to develop public library services using information technology. At the second chapter some indicators are given which the public libraries and public library services are effected by them. These are; annual increase rate of population, percentage of population by literacy, ratio of population by literacy and sex, ratio of illiteracy in different provinces, annual income and type of expenditure, number of book and serial titles published per year, public library statistics in Turkey and some other countries from the different parts of the world. The third chapter examines the Turkish public libraries under the titles of history, budget, library buildings and mobile libraries, staff, collection and user. Finally, at the fourth chapter public library automation, its advantages and proposed model of automation for the Turkish public libraries are discussed. 89