Performance ecoluation of Turkish mutual funds
Türk yatırım fonlarının performans değerlendirmesi
- Tez No: 21687
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
oz TURK YATIRIM FONLARININ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ AYDEMİR, Pınar Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Alaeddin TİLEYLİOĞLU Ekim, 1992, 175 sayfa. Yatırım fonlarının performans değerlendirmesi, bir çok ülkede, hem akademisyenler hem de pratisyenler için ilgi çekici bir konu olagelmiştir. Bu çalışmada, Türk yatırım fonlarının performansı Sharpe. m performans modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda yatırım fonları teorik olarak incelenmiş, diğer bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki gelişmeleri araştırılmış ve çalışmada kullanılacak modelin seçimi için yaygın olarak kullanılan bazı portföy değerlendirme modelleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda Türk yatırım fonlarının, 1989' da, seçilen diğer yatırım alternatiflerine ve enflasyona göre daha iyi bir performans gösterdiği ortaya vıçıkmıştır. 1990 'da, yatırım fonlarının performansını genelde değerlendiren analize göre, yatırım fonları enflasyonun üzerinde performans gösterememişse de, bazı yatırım fonları enflasyonun üzerine çıkmış ve çoğunlukla da diğer yarım alternatiflerinden daha iyi performans göstermiştir. 1991' de performanslarında oldukça büyük bir düşüş olduğu gözlenmiştir. Tüm yatırım alternatiflerine ve enflasyona göre kötü bir performans sergilemişlerdir. Anahtar Kelimeler : Finansal sistem, yatırım fonları, Türk yatırım fonları, portföy performans değerlendirme, Sharpe's Performans Modeli. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 215.01.02 vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION OF TURKISH MUTUAL FUNDS AYDEMİR, Pınar M.S. in Business Administration Supervisor: Prof. Dr. Alaeddin TİLEYLİOĞLU October, 1992, 175 pages. The performance evaluation of the mutual funds is a topic of interest for both academicians and practitioners in many countries. In this study, the performance of Turkish mutual funds is evaluated using Sharpe's performance model. Furthermore, the mutual funds are examined at the theoretical basis. A survey of the development of mutual funds in some developed and developing countries is performed and a number of portfolio evaluation models is examined in order to select one of them for the study. The results of the study show that, in 1989, Turkish mutual funds performed better than all other investment alternatives specified in the text as well as the inflation rate. In 1990, the mutual funds, in general, ivdid not perform better than the inflation rate. Yet, taken one by one, some of the mutual funds' performances were superior to that of the inflation rate and outperformed many of the other investment alternatives during the same year. However, in 1991, the performance of the Turkish mutual funds has considerably declined. They could not outperform the inflation rate and most of the investment alternatives. Key Words : Financial system, mutual funds, Turkish mutual funds, portfolio performance evaluation, Sharpe's performance model. Science Code : 215.01.02