IP tabanlı mikro mobilite protokolleri ile MPLS protokolünün mikro-mobilite başarımları
Micro-mobility support of IP based micro-mobilty protocols and MPLS protocol
  1. Tez No: 216880
  2. Yazar: YAKUP TARIK KRANDA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kablosuz Yerel Alan Ağları günümüzde hızla büyümekte ve özellikle is dünyasında ve bilgisayar sektöründe popülerliği artmaktadır. Kablosuz ağların popülerliği ile beraber mobilite kavramı da önem kazanmaktadır. Bu kavram kapsamında sabit ortamlarda kullanıcılara sağlanan özellikler mobil ortamlarda da uygulanmaya çalısılmaktadır. Kullanıcılar önceki yıllarda gereksinimlerini kablolu statik sistemlerden yararlanarak çözmekteydiler. Sistemin alt yapısı statik bir özellik barındırdığında islemlerin gerçeklestirilmesi basit bir hal almaktaydı. Ancak günümüze doğru ilerledikçe, kullanıcıların bulundukları alana bağlı kalmaları bir dezavantaj olarak görülmeye baslanmıstır. Kullanıcılar bulundukları ortamda iletisim gerçeklestirirken baska ortamlara seyahat edebilme özgürlüğüne sahip olmayı istemektedirler. Ancak, bu isteğin gerçeklesmesi süresince kablolu ağlardaki gibi bir servis kalitesini hedeflemektedirler. Bunun içinde belli baslı özelliklerin sağlanması gerekmektedir. Bu özelliklerin basında, kullanıcının özgürce hareket ederken bağlantısında bir kopma yasanmaması ve sinyal kaynakları arasındaki geçisin sistem üzerinde olusturulduğu yükün minimum seviyeye indirilmesi gelmektedir. Tüm bu trendler, kablosuz mobil bilgisayarların bulundukları ortamdan Internet'e bağlanmalarına, bağlandıkları ortamdan hareket etmeleri halinde bu bağlı olma durumunun değismemesine (yani Internet'ten kopmamaya), hatta yeni ziyaret ettikleri bir alandan ayrılıp, farklı bir alana hareket etseler bile gene de bağlı kalmalarına odaklandı. Bahsettiğimiz problemi çözmek adına akla ilk gelen bu bağımsızlık mekanizmasını network katmanında (IP uzerinde) hayata geçirmekti. Bu sayede gelistirilen uygulamalar network ortamındaki bağlantı islemleri ya da farkında olmadan roaming yapmak için ekstra bir efor harcamak zorunda kalmayacaklardı. Aksi halde insanlardan network ortamının farkında olan yeni mobil uygulamalar satın almalarını beklemek haksızlık olurdu. Mobile IP sayesinde kullanıcıların farkında olmadan ve bağlantıları kopmadan düğümler arasında seyahat edebilmelerini sağlayan bir alt yapı kazandırılmıstır. Mobile IP standardizasyon çalısmalarını IETF (Internet Engineering Task Force) yürütmektedir. Bu çalısma kapsamında; mikro mobilite kavramı, Mobile IP, Cellular IP, HAWAII, MPLS ve Hiyerarsik Mobile MPLS protokolleri incelenmis ve bu protokollerin mobilite desteğini nasıl sağladıkları irdelenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Wireless Local Area Networks are rapidly growing. They also continue to gain popularity, especially in business and computer industry. With growing popularity of wireless networks, the micro-mobility concept becomes more important. In the manner of this concept, the features that are provided by the static environments are trying to be applied by mobile environments. In the past years, users overcame their needs by using wired line static systems. Having a static architecture inside the infrastructure of the system provides us easier processing of operations. However, when it comes to these days, it looks like a disadvantage to be dependent on a static environment. Users want to keep independency of moving to different environments while they are communicating in their local environment. On the other hand as soon as they are communicating, users aim a quality of service like wired line networks. To achieve this some preferences has to be accomplished. Not having an interruption of users? connection while they continue to communicate and minimizing system load due to making handoff between signal sources comes on the top of preferences list. All of these trends has focused on the connectivity of wireless mobile computers to the Internet from their local environments, not changing their status of connection upon they move to other regions (to stay connected to the Internet) even if they move from their foreign region to another foreign region. To solve the related problem, the first thought is to implement this independency mechanism on network layer. Thus, there is no need to spend an extra effort to manage connection operations or roaming awareness on network environment for developed applications. Otherwise we can?t expect people to buy network aware applications. By using Mobile IP, we introduce a framework for people when they are moving between nodes without disconnection, as well as network awareness. The standardization process of Mobile IP is being managed by IETF (Internet Engineering Task Force). In this study, micro-mobility concept, Mobile IP, Cellular IP, HAWAII, MPLS and Hierarchical Mobile MPLS protocols were analyzed by considering their mobility support.