Taşıt süspansiyon sistemlerinin MR sönümleyici kullanarak kontrolü
Control of vehicle suspension systems using MR dampers
- Tez No: 216879
- Danışmanlar: PROF.DR. NURKAN YAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yarı-aktif süspansiyon sistemleri, aktif süspansiyon sistemlerine göre çok daha az güç tükettikleri için birçok uygulamada tercih edilirler. Özellikle MR sönümleyici kullanarak tasarlanmış yarı-aktif süspansiyon sistemleri, sağladıkları sönüm katsayısını değiştirebilme özelliği sayesinde, iyi bir titreşim kontrolü sağlarlar. Tezin ilk bölümlerinde, çeyrek taşıt modeli modellenmiş ve incelenmiştir. Sonra ideal bir yarıaktif sitemin ne kadar başarılı olacağını anlayabilmek için, PID kontrolcü, bulanık mantıklı kontrolcü ve kayan kipli kontrolcü kullanılarak MR damper modeli olmaksızın, sönüm katsayısı istenildiği gibi değiştirilerek kontrol sağlanmıştır. Bunlara ek olarak, bir yarı-aktif kontrol metodu olan Sky-hook'da denenmiştir. Aktif kontrol metotları, yarı-aktif sistemlere uyarlanmışlardır. Daha sonra MR sönümleyicinin matematiksel modeli ele alınmış ve bunun kontrol metotları üzerine etkisi incelenmiştir. Bu model sayesinde gerçeğe daha fazla yaklaşılmıştır. Son olarak, MR sönümleyici için en uygun olan kontrol metotları birçok simülasyon aracılığıyla karşılaştırılmış ve en iyi olan tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since power consumption of the semi-active suspensions are less than the active suspensions, they are preferred in many applications. Especially, the semi-active suspension designs equipped with MR dampers give the ability to change the damping coefficient which results in better vibration control. In this thesis, first, the quarter car model is obtained. Then, in order to determine the vibration suspension limits of the ideal semi-active system without MR damper, different control methods such as PID control, fuzzy logic control and sliding mode control were used. Additionally, certain semi-active control methods such as sky-hook were used. Also, certain active control methods were resembled by using semi-active control methods. Then, the mathematical model of the MR damper was obtained and added to system. The effects of the MR damper on the control methods were determined. By using propped models, it was aimed to reach to the real cases. Finally, the control methods, which best fit the MR damper, where investigated and they were compared by extensive simulations.