Kutadgu Bilig'de devlet ve adalet ilişkisi
State and justice relation in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 216994
  2. Yazar: ÖZLEM BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalısma, Türk kültür tarihinin en önemli kaynaklarından biri olan Kutadgu Bilig'de devlet ile adalet iliskisini ortaya koymayı ve felsefi açıdan degerlendirmeyi amaçlamıstır. Kutadgu Bilig'in vermek istedigi mesajı ve içerdigi toplumsal kaygıları daha iyi anlamlandırabilmek üzere, ilk olarak slam öncesi dönem ve bu dönemdeki evren tasavvuru açıklanmıs, daha sonra bu evren tasavvurunun XI. yüzyıla kadar olan dönemi Karahanlılarla iliskilendirilerek ele alınmıstır. Çalısma boyunca özellikle ?adalet? kavramının Türk devlet anlayısındaki yeri tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to demonstrate and evaluate the relationship between state and justice in Kutadgu Bilig from philosophical perspective. To better asses the conveyed message in Kutadgu Bilig, which is accepted as one of the essential sources of the history of Turkish culture and understand the stated social conflicts, firstly pre-Islamic period and the concept of the universe in this period have been explained. Secondly, the universe concept until XI th century has been studied by associating it to the period of Karakhanid. In the study, especially the understanding of ?justice? concept in Turkish state comprehension has been aimed to be defined.