XVIII.-XIX. yüzyıllarda prizren:Siyasi ve sosyo-ekonomik tarihi
Prizren between XVIII.-XIX. century, political and socio-economic history
  1. Tez No: 216993
  2. Yazar: FETNAN DERVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Balkanların kara bölgesinin Dubrovnik'i? olarak adlandırılan Prizren, ilkçağlardan günümüze kadar önemli bir konuma sahip olmuştur. XVIII. yüzyılda güçlenenPrizren ayânlarından Rotula ailesi yaklaşık yüz sene aralıklarla şehri idare etmiş,olaylara yön vermiştir.XIX. yüzyılın başlarından itibaren Tanzimat Reformları'nın uygulanmasıylabaşlayân isyanlardan sonra Prizren, Arnavut sorununun da merkezi olacaktır.Reformların uygulanması için teşekkül edilen Prizren Vilayeti'nin merkezi Prizren idi.Berlin Kongresiyle Arnavutlarla meskûn vilayetlerin Karadağ'a verilmesinden sonraPrizren Arnavutların bu bölgelerin korunması için kurdukları Prizren Birliği'nin merkezihaline geldi. Bundan dolayı olayları yakından takip etmek için Rusya, İngiltere,Avusturya, İtalya, Fransa gibi Büyük Güçler Prizren'de kendi konsolosluklarını açtılar.Prizren Osmanlı Devletinde satımın alımdan daha çok gelişmiş olduğuşehirlerden biriydi ve zanaatçılık çok gelişmişti. Şehrin dış ticareti önce İşkodra sonraSelanik üzerinden yapılmaktaydı. Prizren ayrıca Balkanların silah fabrikası olarakadlandırılmaktaydı. İhraç edilen en önemli ürünler silah, deri, ipek, yün, tereyağı gibigıda ve mamul maddelerdi.
Özet (Çeviri)
Prizren known as ?Dubrovnik the continental region of Balkans? have possesedvery important position from ancient times antil today.Rotula family one of the city's notables who got powerfool in the XVIIIthcentury managed the city for about hundred years periodically and directed the events.In the beginning of the XIXth century after the rebellions caused by Administrative(Tanzimat) Reforms Prizren will be the centre of Albanian problems. The centre ofPrizren Province which was established to carry out the reforms was Prizren.By Berlin Congress after Provinces inhabited by Albanians were given toMontenegrins Prizren is going to be the centre of Prizren Union founded by Albanians inorder to protect these regions. As a result of this Great Powers such as Russia, England,Austria, İtaly and France are going to open consulates in order to follow events closely.It was one of the cities in the Ottoman Empire where import was much moredeveloped than export. Trade was very developed.Foreign trade was carried first over Shkodër then over Selanik. Prizren wasknown as a weapon factory of Balkans. The most important product which wereimported weapons, leather, silk, wool, butter etc.