Burgazada konutlarında cephe düzenlemeleri ve bezemeleri
Façade decorations and organizations of Burgazada residential houses
  1. Tez No: 217003
  2. Yazar: ZEYNEP AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.BAHA TANMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
19. yüzyı lın son bölümünde deniz ulasımının gelismesiyle Adalar'ınyeni, canlı bi r ilgi alanı haline geldigi ve Batı etkili eklektik, neoklasiktavı rların Adalar'da çok genis uygulama alanı buldugu görülür.Bunlar arasında büyüklük sıralamasında üçüncü olan Burgazadatezimin çalısma alanını olusturmaktadır.I. Bölümü, çalısmanın amacı, kapsamı , Burgazada'nın kısa cografyası,tarihçesi, buradaki iskânın gelisimi ve mimari olusumunu yönlendi renetkenler olusturmaktadı r.II. Bölümü olusturan Katalog kısmında Burgazada'da, dönemözelliklerini yansı ttıkları için büyük bi r kısmı stanbul 5 NumaralıKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (eski 3 no.lu) tarafındantescillenmis olan konutların, cephe düzenlemeleri ve bezemeleridetaylı olarak i rdelenmisti r.Söz konusu yapı lar, malzemelerine göre ayrılmıs, pek çok konut ilksahiplerine göre isimlendiri lmisti r. simleri tespit edilemeyenler sokakisimlerine göre alfabetik sı raya eklenmist ir.III. Bölümü olusturan degerlendirme kısmında, farklı baslıklarlaBurgazada mimarisi degerlendirilmeye çalısı lmıstı r. Bu basl ıklar,malzeme ve teknikler, cephe düzenleri, bezeme olarak sı ralanmaktadı r.IV. Bölümde, diger Adalarla ve stanbul 'un 19. yüzyıl banliyöleri iledoku ve mimarlık açısından karsılastı rmalar yapılmıstı r. Söz konusukarsılastı rma kapsamına özellikle 19. yüzyı lın ortasından itibaren,ivAdalar'la aynı zamanda degismis olan stanbul banliyöleri de elealınmıstı r.Sonuç ve Öneriler bölümü, Burgazada'daki konutların geç dönemOsmanlı konut mimarl ıgı içindeki yerine iliskin tespitleri, yapılançalısma sonucunda Burgazada'nın geçmisten günümüze takipedebildigimiz gel isimi ve belgelenen mimari dokunun korunmasınınönemini içermektedi r.
Özet (Çeviri)
Towards the end of 19th century, the islands became a new,vivid interest center with the development of the sea t ransport . Andduring that period eclectic or neo-classic styles under the influence ofwestern art has found thei r pract ices widely in these islands.Burgazada, the thi rd largest island among them has been the focus ofmy research.My thesis?s purpose, scope, a brief history and geography ofBurgazada, the evolution of settlement in Burgazada form theInt roduction as the I. Chapter.II. Chapter contains the catalog of Burgazada. And this catalogcontains forehead designsand decorations of the housings which areregist rated by the No:5 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu(ex No: 3) because of their reflect ion of that certain period of thattime. These st ructures are seperated to different parts by theirmaterials and most of them are named wi th their fi rst owners. And therest are added to al fabetic order by their street names.III. Chapter is the evaluation part which tries to evaluate architecturewith di fferent subjects are listed as; materials and technics, foreheaddesigns and decorations.IV. Chapter contains comparements of 19th century suburbs, textureand architecture between stanbul and the other slands. Thiscomparements specially ranges stanbul suburbs which started tovichange wi th the same time as the islands from the middle of the 19thcentury.Conclusion and suggestions part contains the stabilizat ions about theimportance of the Burgazada housing in the Ottoman housingarchitecture the improvements which could be follewed from past tonow about Burgazada and the importance of protecting documentedarchitecture texture.