İstanbul-Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada likenleri üzerinde taksonomik bir çalışma
  1. Tez No: 56319
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN TÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
91 6. ÖZET Bu çalışmada İstanbul Adalarında (Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada) 25 farklı istasyondan, 15 Haziran-9 Eylül tarihleri arasında toplanan liken örnekleri incelenerek stereomikroskopta fotoğrafları çekilmiş; kimyasal reaksiyonları, sporları ve morfolojik özellikleri dikkate alınarak tayinleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda tespit edilen 27 cinse ait 64 türün deskripsiyonlan, habitatlan, çalışma alanındaki yayılışları Türkiye' deki yayılışları verilmiştir. Bu türlerden Ephebe, Collema ve Leptogium cinslerine ait türler bir mavi-yeşil alg içerirken, diğer türlerin tamamında bir yeşil alg bileşeni bulunmaktadır. Ayrıca bütün türlerde mantar bileşeni askuslu mantarlar (Ascomycetes) grubundandır. Bulunan türlerin % 84.3 ünün kayalar, % 23.4 ünün ağaç kabuklan, 21.9 unun ise toprak üzerinde geliştiği görülmüştür. Toplanan türlerin çoğunluğunun silisli kayaları tercih ettiği gözlenmiş, bunun da bitki örtüsünde Kızılcam dışmda, değişik ağaç türlerinin bulunmamasına bağlı olduğu düşünülmüştür. Bölgedeki tür çeşitliliği ve özellikle kayalardaki türlerin zenginliği ve bol miktarda yayılışı, hava kirliliği sorunu olmadığının başka bir işaretidir. Bulunan 64 türden 16 tanesinin Türkiye için yeni kayıt olduğu, ayrıca 58 türün de çalışma bölgesi için ilk kez kaydedildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
92 7. SUMMARY In this study, lichens were collected from 25 different stations in the Istanbul Islands (Kınalı, Burgaz, Heybeli, Büyükada) between the dates 15 June- 9 September 1995 and the pictures were taken under stereomicroscope. They were identified by observing their chemical reactions, features of ascospors and morphological properties. At the end of the study, 64 identified species that are belong to 27 genera are given with descriptions, habitats and distributions in the research area and Turkey in general. From these species, 3 species which are belong to the genera Ephebe, Collema and Leptogium have a blue-green photobiont while all the others have a green algal partner. In addition, fungal simbionts of the whole species are from the class of Ascomycetes. It's observed that, 84.3 % of the collected species grow on rocks, 23.4 % on barks of trees, and 21.9 % on soil. Most of the collected species prefers silicious rocks and its reason is thought to be dependent on the plant cover of the Islands which doesn't have various species but mostly Pinus brutia. Variation of species in the research area and especially the richness, abundance and healthy appearance of the species on rocks, is another signal where there is no severe problem of air pollution at all. It is figured that, 16 species from the 64 identified species are new records for Turkey, also 58 of the species are recorded for the first time in the study area.