Dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri ve vergileme
Determinants of foreign direct investments and taxation
  1. Tez No: 217017
  2. Yazar: TÜRKSOY EMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küresellesme sürecinin hızlanması Dogrudan Yabancı Sermaye ( DYS )yatırımı hareketlerine de hız kazandırmıstır. Bu durum, yatırımları çekmek isteyenözellikle gelismekte olan ülkeler arasında bir rekabete yol açmıstır. Ancak, yatırımkararlarının alınması asamasında bir çok faktörün etkili oldugu söylenebilir. DYSyatırımlarının yönünü etkileyen bu faktörlerden biri de vergi politikasıdır. DYSyatırımlarını kendilerine çekmek isteyen ülkeler çesitli vergi politikalarıuygulamaktadır. Bu baglamda, çalısmanın amacı, vergilerin ve vergi tesviklerininDYS yatırımları üzerindeki etkisini incelemektir. Öncelikle DYS yatırımlarınınbelirleyicileri açıklanacak, daha sonra ise vergilerin ve DYS yatırımlarını çekmeyeyönelik uygulanan vergi tesviklerinin DYS yatırımları üzerindeki etkisiincelenecektir. Vergi politikalarının DYS yatırımları üzerindeki etkisi incelenirken,DYS yatırımlarının diger belirleyicileri sabit kabul edilecektir. Son olarak ise, OECDülkelerinde uygulanan vergilerin ve vergi tesviklerinin DYS yatırım kararlarıüzerinde bir etkiye sahip olup olmadıgı arastırılacaktır. Çalısmaya göre, vergiler vevergi tesvikleri çok uluslu sirketlerin yatırım kararları üzerinde az da olsa bir etkiyesahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalization process has enchanced Foreign Direct Investment ( FDI )flows in the world. This has been accompained by an increase in competitionamongst the developing countries to attract FDI. But, it is widely believed thatinternational production location choice depends on several sets of factors, one ofwhich is tax policy. Countries keen to attract FDI use various tax policies. In thiscontext, this study examines the effect of taxes and tax incentives on FDI. Firstly,this study will ancklowledge the determinants of FDI, then it will discuss and assesthe effect of taxes and tax incentives on FDI. While assesing the effect of tax policieson FDI, the other determinants of FDI will be accepted constant. Finally, it will beinvestigated whether taxes and tax incentives used in OECD countries have influenceon FDI. The study suggests that taxes and tax incentives have a minor effect oninvestment decisions of multinational companies.