Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri ve kurumsal faktörlerin etkisi üzerine bir analiz
An analysis on the determinats of foreign direct capitalinvestment and the effect of institutional factors
  1. Tez No: 732034
  2. Yazar: HALİL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımın belirleyicilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde doğrudan yabancı yatırım kavramının tanım ve kapsamı hakkında bilgiler verilip tarihsel gelişimi ve ekonomik faktörlerle olan ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ele aldığımız gelişmekte olan 22 ülkeye ait istatistiki bilgiler verilip daha önce yapılan uygulamalı çalışmalar hakkında bilgiler verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde 1996-2019 dönemi için 22 ülkeyi kapsayan panel regresyon analizi yapılarak model tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the determinants of foreign direct investment in developing countries. For this purpose, in the first part of the study, information about the definition and scope of the concept of foreign direct investment is given and its historical development and its relation with economic factors are examined. In the second part of the study, statistical information about the 22 developing countries that we have considered is given and information about the applied studies done before are given. In the third part of the study, panel regression analysis covering 22 countries for the period 1996-2019 was made, and the model was estimated.