Üniversite kütüphanelerinde kullanıcı memnuniyeti ölçümü
User satisfaction measurement in academi libraries
- Tez No: 217034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN S. KESEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmadaki amaç, kullanıcı memnuniyeti ölçümünün üniversitekütüphanelerinde verimliliği arttırdığına dikkat çekmektir. Çalışmada kullanılanyöntemler, belgesel kaynak analizi ve betimleme yöntemidir. Çalışmada veritoplama tekniği olarak, anket ve gözlem tekniklerinden de yararlanılmıştır.Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde üniversite kütüphaneleri vekullanıcı memnuniyeti kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde üniversitekütüphanelerinde yararlandırma hizmetleri ve bu hizmetlerinin kullanıcımemnuniyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise İstanbulÜniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde uygulanan anketin analizi veyorumlanmasıyla çalışma tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to attract that user satisfaction measurementraises productivity in academic libraries. The research methods used in this studyare descriptive and documentary resource analysis. Also data gathering techniquesused are survey and observation in this study. This study composed of threesections. First academic libraries and user satisfaction concept have examined. Inthe second section, user services in academic libraries and effects of usersatisfaction measurement on those services have examined. The study concludedwith a survey which performed in Istanbul University Center Library in the thirdsection.