Türkiye'de bankacılık sektörünün gelişimi ve reel kesime etkisi
Development of banking sector in Turkey and effect on real economy
- Tez No: 217050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bankacılık sektörü ile reel kesim arasındaki ilişkiyianlamak ve bankacılık sektöründe yaşanan değişim ve gelişimlerin reel kesimüzerinde olumlu veya olumsuz herhangi bir etkisi olup olmadığını ortaya koyabilmekiçin hazırlanmıştır.Çalışma dahilinde, ekonominin bu iki sektörü arasındaki bağlantıyısaptayabilmek için, öncelikle bankacılık ile ilgili temel bilgiler, ardından isebankacılığın işleyişi ele alınmıştır. Bankacılığın işleyişi çerçevesinde, sektörünfinansal yapısı, kaynakları ve bu kaynakların bireylere ve kurumlara aktarılmasıhakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde bankacılık sektöründe yaşanangelişmeler sektörün 1980 yılından sonra değişimlerden ekonominin sadece finansalkesiminin değil, aynı zamanda reel kesiminin de etkilendiği ifade edilmiştir. Böylebir etkinin somut olarak göz önüne serilebilmesi için, çeşitli kaynaklardan elde edilensayısal veriler ve istatistiklerden kullanılmıştır. Bu aşamada, Türkiye'de reel kesimolarak ifade ettiğimiz mal ve hizmet piyasaları ve bu piyasalarda yer alan farklısektörler ile ilgili bilgiler verilmiştir.Yapılan çalışmanın sonunda, reel kesimin sadece bankacılık sektöründe faiz,kur ve benzeri parametrelerdeki değişimlerden değil, bu parametrelerdekideğişimlere bağlı ve dolaylı olarak bankacılık sektörünün reel kesime aktardığıkrediler kanalıyla da etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal negative and positive effects of thechanges and developments occur in banking sector on real economy and to therelation between the banking sector and real economy, and to understand the relationbetween these two sectors.In order to determine the relation between these two sectors of the economy,the fundamentals of banking and the banking process are also studied. In this aspect,ivthis study also includes the basics of financial structure and distribution of the assetsto individuals and institutions. After 1980, the developments in the banking sectoraffect both the financial sector and the real economy. This statement is proven by thehelp of the statistical and numerical data. At this step, goods and service marketswhich are considered as real sector in Turkey and other sectors in these markets arestudied.In conclusion, the real economy is not solely affected by parameters such asinterest, rate of exchange etc. of banking sector but also, the credits transferred toreal economy by the banking sector.