Kamu açıklarının ekonomik etkileri ve çözüm önerileri
The economic effects of fiscal deficits and recommendation
- Tez No: 217051
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kamu açıkları, ülkelerin ekonomik yapılarının değerlendirilmesinde önemli bir gösterge olma özelliği taşımaktadır. Kamu açıkları ve bu açıkların finanse edilmesinde kullanılan para ve maliye politikası araçlarının, makro iktisadi değişkenler üzerinde yarattığı etkiler farklılık arz edebilmektedir. Konu iktisadi düşünce okulları arasında da geniş bir tartışma alanına sahip olma özelliği taşımaktadır.Bu çalışmada, kamu açıklarına ilişkin maliye politikası uygulamaların makro değişkenler ve sektörel değerler üzerindeki etkileri, Türkiye ekonomisi için değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu amaçla, makro iktisadi değişikliklerin ve dışsal şokların ekonominin geneli üzerinde yarattığı etkinin incelenebilmesine analitik bir zemin hazırlayan ve aynı zamanda kurala dayalı politika uygulamaları açısından, ekonomik sistemi genel denge içerisinde değerlendiren ?Hesaplanabilir Genel Denge Modelleri?nden yararlanılmaktadır. Türkiye ekonomisi için oluşturulan genel denge modeli, statik reel sektör modeli olma özelliği taşımaktadır.Kamu açıklarına ilişkin maliye politikaları senaryo uygulamaları sonucunda büyüme, refah düzeyi, dış ticaret ve birincil kamu dengesi değerleri arasındaki iyileştirme bir tercih sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu açıkları ve dış ticaret açıkları Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı iki önemli dengesizliktir. Türkiye ekonomisinde bu iki açık söz konusu olduğu sürece makro iktisadi ve sektörel anlamda ciddi sorunların yaşanabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fiscal deficits play an important role in evaluations of the country economies. Such fiscal deficits and the financial policy tools used in financing these deficits might have discrete structures. On the other hand, the effects of these money and financial policy tools on macro economy variables might have discrepancies. This issue has an outstanding place in arguments among the economic conception schools.In this study, the evaluations of the effects of expanding and rigid financial policy applications pertaining to the fiscal deficits on the macro-variables and sectoral values will be argued for Turkish economy. For this reason, ?Computable General Equilibrium Models? which setup an analytic basis for considering the effect of macro variables and external shocks on the economy and, at the same time, which evaluate the economic system in terms of rule-based political applications in a general balance basis are made used of. This General Equilibrium Model created for Turkish economy is specialized as a static real sector model.As a result of fiscal policy scenario applications pertaining to the fiscal deficits, we face with a betterment among the development, prosperity, foreign trade and primary public equilibrium values as a matter of preference. Public deficits and foreign trade deficits are the two major imbalances Turkish economy is confronted with. It is estimated to experience serious problems in macro economical and sectoral sense as long as Turkish economy has these two major deficits.