Kur'an'da ibadetin imani boyutu
Faithful dimension of worship in Quran
  1. Tez No: 217160
  2. Yazar: MUZAFFER DOYAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yasadıgımız çagda insanlar huzursuz, umutsuz bir sekilde yasamaktadır. Büyük çogunlugu itibari ile müslüman olmasına ragmen, mutlu ve huzurlu olması gerekirken bunun aksi bir hayat sürmektedirler. Bunun nedeni belki de inandıgı degerleri hayatına aktarmamasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayıdır ki slam düsmanları slamı müslümanların vicdanlarına hapsetmek için çaba sarfetmektedirler, çünkü yasanmayan inanç esaslarının zamanla yok olacagını, degisecegini çok iyi bilmektedirler. Bunu asmanın yolu bu degerleri hayata geçirmekten ibarettir. Müslümanlar dinlerinin geregi olan ibadetleri yerine getirdikleri taktirde bu sıkıntıları asacak, itikadında, inancında ayrı bir derinlige ulasacak ve muhafaza edebilecektir. nandıgı degerleri hayatına aktaramayan insanlar belli bir dönemden sonra artık yasadıkları gibi inanmaya baslar, yasantılarını akide haline getirmeye çalısırlar. Kur'ân-ı Kerim'de kıssası anlatılan birçok kavim bu ve vb sebeplerden dolayı degisik inanç sistemleri olusturmuslardır. Günümüzde de yasadıgımız toplumda islamla yakından uzaktan alakası olmayan birçok adet, gelenek ve törenin bulunması hep bundan kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
The people are living peaceless, hopeless in our age. Although most of them are Muslim, and in fact they should be happy and peaceful they are living unhappy. Because of this, perhaps they couldn?t transfer their believing values to their lives. So the Islam enemies are trying to imprison the Islam in Muslim?s hearth; because they know well that belief bases that are not lived are destroyed and change in time. The way of getting over this only put in life those values. When the Muslim implement their worship which is required by their religion, they will solve those problems, they will reach a different deepness at their belief and they will be able to keep them. The people who can not put their belief to their lives, they will start to believe as their living; they will make creed their believes. Many civilizations whose stories are told in Qur?an have composed different belief system because of this and similar reasons. There are many traditions, ceremonies which has no connection with Islam in our society; this is sourced because of those abovementioned reasons.