İlköğretim ikinci kademe görsel sanatlar eğitimi estetik beğeninin geliştirilmesinde materyal kullanımının yeri,önemi ve uygulanması
The using, importance and aplication of materials of the devolopment of aesthetic preference at the secondary level in the visual art education
- Tez No: 217161
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK GÖKAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Görsel sanatlar egitimi, insan becerisinin ve bilincinin yaratıcı yönünü açıga çıkararak; özgün düsüncelere sahip, üretken bireyler yetistirir. Bu nedenle görsel sanatlar egitimi modern toplumların egitim sistemlerinin bir parçası olmustur. Görsel sanatlar egitimi derslerinde ögrenciler görsel biçimlendirmelerde bulunurlar, görsel sanatlar kültürlerine yeni bilgiler katarlar ve müze bilinci kazanırlar. Bu derslerde sanat deneyimleri ve yaratıcılıklarını gelistirmek için cesaretlendirilirler. Ayrıca görsel yolla algılamayı, sanat yapıtını degerlendirmeyi, estetiksel bilgi birikimini arttırmayı ögrenirler. Diger disiplinlerde oldugu gibi görsel sanatlar egitiminde de görsel materyallere gereksinim duyulur. Görsel materyallerle zenginlestirilmis bir sanat dersinde ögrenciler daha ilgili ve daha yaratıcı olabilirler. Sanat eserinin farkına varırlar ve sanat eseri karsısında daha etkili bir estetik yargı gelistirebilirler. Ögretim sürecini daha etkili ve eglenceli hale getirmek için görsel materyallere daha sık basvurulur. Uygulama yaptıgımız derslerde çesitli görsel materyaller kullanılmıstır. Bunun için ilkögretim ikinci basamagı 6. sınıflarından deney ve kontrol grubu olusturulmustur. Deney grubuna dört hafta boyunca materyallerle desteklenmis iki ayrı konu islenmistir. Derslerin islenmesinden sonra deney ve kontrol gruplarına uygulanan öntest ve sontest sonuçları irdelenmistir. Deney grubunun sontest sonuçlarında farklar oldugu gözlenmistir. Gerçeklestirdigimiz arastırma ile ilkögretim ikinci basamagında islenen sanat derslerinin materyallerle desteklendiginde daha etkili ve kalıcı oldugu tespit edilmistir. Hazırlanan ve ders sırasında kullanılan materyallerin ögrencilerin estetik begeni düzeylerine katkı sagladıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The visual art education raises productive individuals having genue ideas by reflecting the creative parts of human skills and conscience. So the education of vicual arts become a part of modern societies of education system. In the visual arts lessons make visual forms, enlarge their arts cultures and become conscious of the museums. In the lessons, they are encouraged to improve their art expriences and creativies. Additionally, they learn to perceive visually to evaluate the work of art to increase the aesthetics knowladges. In the other disciplines, we feel the necessity of the visual materials in the education of the visual arts. The students can be more creative and interested in the art lessons which are riched in visual materials. They become aware of the work of art and can develop an aesthetics opinion to the work art. The visual materials are used more often to make the process of education more effective and entertaining. In our lessons different sort of visual materials are used. At the secondary level out of 6.th grader, a control and test group is formed. Two different topics supported by visual materials are handled to this control and test group during four weeks. At the end of the lessons, the results of pre-post test of the control and test group were analyzed. At the results of the post test of the test group the diffeferences were observed. In our research it was determined that the lessons are more affective and perminent when ther are supported by materials ıt was seen that the materials which are prepared and the used during the lessons help the student?s aesthetic taste level.