Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi'de Tanrı problemi
The problem of god at Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi
  1. Tez No: 217227
  2. Yazar: EKREM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, genel olarak, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yasamıs Müslüman bir Türk düsünürü olan Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi (1865- 1914)'nin ?Tanrı? ya dair ortaya koydugu düsüncelerini ele almaktadır. ?Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi'de Tanrı Problemi? adını tasıyan bu çalısma, Din Felsefesi bilim dalına ait bir çalısmadır. Bu yüzden çalısmada yer alan konular Din Felsefesi'nin bakıs açısıyla ele alınmıstır. Biz, bu çalısmada, Din Felsefesi'nin en önemli meselesi olan ?Tanrı? ve buna baglı diger konular hakkında S. F. A. Hilmi'nin görüslerini ele almaya çalıstık. Sonuç olarak, özetle diyebiliriz ki, S. F. A. Hilmi, Din Felsefesi'nin ülkemizdeki öncülerinden biridir ve bu bilim dalının en önemli konusu (Tanrı) hakkında önemli açıklamalar yapmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis generally discusses the ideas which are exhibited regarding ?God? of a Muslim and a Turkish philosopher Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi (1865-1914) who lived during the latest period of Ottoman Empire. This study, which is named as ?Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi?de Tanrı Problemi/The problem of God at Sehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi?, is about the science branch of Religion Philosophy. For that reason, the subjects in this research are described according to the aspects of the Religion Philosophy. In this study, we tried to tackle with the ideas of S. F. A. Hilmi which are the most important themes about the God and the other related themes in Religion Philosophy. As a consequence, we might shortly say that S. F. A. Hilmi, who has been one of the leader of Religion Philosophy in our history, pointed out important explanations about the most important subject (God) in this science.