Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılğı, yasal süreçte yaşanan sorunlar ve çözüm önerilei
Radio and television broadcasting in Turkey,the problems and offers for solutions on the way of legal duration
- Tez No: 217243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 591
Özet
sektörün içindekiler bile zaman zaman bu gelismelere ayak uydurmamaktan yakınmaktadır. Radyo ve Televizyon yayıncılıgının; bilisim teknolojisi ile el ele vererek, bas döndürücü bir ivmeyle yükselisini sürdüren iletisim dünyası içerisinde özel bir yeri mevcuttur. Teknikçilerin ürettigi iletisim sistem ve araçlarının insanların yararına maksimum verimlilik esası dogrultusunda sorunsuz bir sekilde sunulabilmesi için kendilerine toplum mühendisleri de denilen sosyal bilimcilere büyük görevler düsmektedir. Bu sektörde, teknigi üreten mimarlar ile toplumu sekillendiren mimarlar arasındaki uyum sorunsuz bir iletisim dünyasının olusmasında büyük önem arz etmektedir. Türkiye yazılı medya olarak da tanımlanan gazetelerle batıdan 200 yıl gibi uzun bir süre sonra tanısabildi. Radyoyla ise neredeyse batıyla es zamanlı bir tanısma söz konusu oldu. Ancak radyoculugun gelisip, yaygınlasması batıdaki kadar hızlı olmadı. . Televizyonun Türk halkının hayatına girmesinde de benzer gelismeler yasandı. Gelismis ülkelerde ikinci dünya savasından hemen sonra baslayan televizyon yayıncılıgı Türkiye'ye çeyrek asra yaklasan bir gecikmeye girebildi. Nereden bakılırsa bakılsın ülkemizde, iletisim sektörünün üç önemli ayagını olusturan yazılı, sesli ve görüntülü medyanın olusumunda belirli sürelerde gecikmeler olmustur. Bu gecikmeler tabiidir ki, çok yönlü olarak toplumumuzu olumsuz etkilemistir. Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılıgı yapma hakkı 3984 sayılı yasanın Resmi Gazete'de yayınlandıgı tarih olan 20.04.1994'e kadar sadece TRT'ye aitti. Halbuki ülkemizde Özel Radyo ve Televizyon yayıncılıgı 1990'da baslamıstır. 1990'den 1994'e kadarki süreçte yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının tamamı gayri yasal yayın yapmıslardır. Bu nedenle herhangi bir yasal mevcuatı bulunmayan sektöre 4 yıl gibi süreyle yapılan yatırımların bir kısmı bosa gitmistir.1994'de yürürlüge giren 3984 sayılı yasa ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte bir kanun olmadıgı gibi daha sonraki yıllarda yasada yapılan degisiklikler de günümüz sorunlarını çözebilecek kapsamda olmamıstır. 15.05.2002 tarihinde 3984 sayılı yasanın bazı maddelerini degistiren 4756 sayılı yasanın Cumhurbaskanı tarafından Anayasa mahkemesine gönderilen bir kısım maddelerinin yürürlügü durdurulmustur. Yürürlügü durdurulan maddelerin yerine meclis yeni bir çalısma yapmadıgı için, yasadaki bosluklar halen devam etmektedir. Kanunun öngördügü, bir an önce yapılması gereken frekans ihaleleri bir türlü yapılamamıs, devlet ihalelerden alacagı maddi gelirden yoksun kalmıstır. Frekans ihalesi yapılamayınca halen yayında bulunan kanalların sahipleri sektöre büyük yatırımlar yapmaktan hep kaçınmıslardır. Kanuni düzenlemelerin zamanında yapılamamasına bir de iletisim teknolojisindeki hızlı gelismelerin getirdigi yeni konseptlere ayak uyduramama sorunu eklenince sorun içinden çıkılamaz bir hal almıstır. Yapılması gereken ilk sey, bir an önce ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni ve çagdas bir yasanın hazırlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The improvements on communication techonologies ocur so fast that even the people in this sector sometimes have difficulties to follow then. Radio and televisions broudcasting with enformation technology and grwing very fast,has a special place in the communication world. Social Scientist who are also called public engineers-have an important task on communication sysems and aquıpment that technique people produce fort he benegit of humanbeing to give it without problems in the most fruitful way. Turkey was introduced to newspaper described as media 200 years later than western countries.Radio,on the other hand,was introduced nearly at the same time with west. However, improvements on radio broudcasting was not as fast as west. The same inprovements was lived about TV broudcasting in Turkey. TV broudcasting started after the second world war indeveloped countries where else it started 25 years later in Turkey. It doesn?t matter from which point of view it seems ,consedered as three most important steps of communication sector written, voiced or imaped media was introduced late.There delays ingluenced our society negatively multiway. The broudcasting rigust were belong to TRT until 20.04.1994 when the law about publishing rights of radio and TV with number 3984 was issued in official newspaper. In fact private Radio and Television broudcasting was started in 1990 in Turkey.From 1990 to 1994 all private radios and televisions broudcasted illegally. Fort his reason investments on this sector for four yeaars was wasted, as there were no laws existing.The law number 3984 issued in 1994 has never been sufficient enough to solve the problems the later improvements were not wide enough on 15.05.2002 number 4756 law that was no study done by the Turkish Parlement , there fore , there are still gaps in the laws. Frequency Contracts that law offers cannest be done so goverment couldn?t pain the benefit from contracts. As Freqency contracts cannot be done the owners of the channe has always avoided investing on this sector. On one side the legal improvements can not be done and on the other side the problem of being behind the technological development causes chaos. All we need is to make a new and modern law that will respo to the needs.