Financial development and economic growth: The case of Turkey
Finansal kalkınma ve ekonomik büyüme: Türkiye örmeği
  1. Tez No: 217276
  2. Yazar: SELMA SİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Finansal kalkınma ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, ekonomistler için uzun zamandır süregelen önemli bir konudur. Pek çok kalkınmakta olan ülke, finansal sistem fonksiyonlarının verimliliğini arttırmak ve bu suretle ekonomilerinin büyümesini teşvik etmek için, finansal liberalizasyon politikalarını kullanmıştır. Kalkınmakta olan ülkelerden biri olan Türkiye de, 1980'lerden sonra finansal liberalizasyon politikalarını tecrübe eden bir ekonomiye sahiptir. Bundan dolayı, bu çalışma ilk bölümde, finansal kalkınma ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için kavramsal bir çerçeve oluşturmakta, ve ardından ikinci bölümde kapsamlı bir literatür taraması yapmaktadır. Son bölüm, bu teorik yaklaşımın yardımıyla ve ilgili verileri kullanarak, finansal liberalizasyon politikalarının Türkiye'deki finansal sistem ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini analiz etmektedir
Özet (Çeviri)
The relationship between financial development and economic growth has been a crucial issue for economists for a long time. Many developing countries have used financial liberalization policies in order to increase the efficiency of the financial system functions, and thereby stimulate growth of their economies. Turkey, as one of these developing countries, also has an economy experienced financial liberalization policies after 1980s. Therefore, this study forms a conceptual framework in order to provide a better understanding of the relationship between financial development and economic growth in the first chapter, and then makes a comprehensive literature survey in the second chapter. By the help of this theoretical approach and by using the related data, the last chapter analyses the effect of financial liberalization policies on the financial system and economic growth in Turkey.