Endüstri ilişkilerinde değişim ve işletmelerin sosyal sorumluluğu
Changes in industrial relations and corporate social responsibility
  1. Tez No: 217275
  2. Yazar: ASLAN TOLGA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kapitalizmin yaşadığı kriz sonucu, Fordist üretim sisteminden Post-Fordist üretimsistemine geçilmesiyle birlikte başta endüstri ilişkileri olmak üzere sosyo-ekonomikyapı, küresel boyutta etkilenmiştir. 1970'li yıllardan itibaren çok uluslu şirketler, yükseksermayeleri ve üretimi istedikleri bölgeye çok hızlı yönlendirebilme yeteneğine bağlıolarak ahlaki ve sosyal sorumluluklarını bir tarafa bırakmış ve tamamen kâr odaklı birişletme anlayışını benimsemiştir.Bu durum pek çok kesimde işletmelere karşı çeşitli tepkinin ortaya çıkmasına sebepolmuştur. Uluslararası örgütler bu tepkinin en fazla dile getirildiği kesimdir. Buçalışmada, teorik temeller ele alınmakta ve bunun sonucunda ulusal ve uluslararasıdüzeyde ilgili tarafların (özellikle sendikaların), işletmelerin sosyal sorumluluğukonusundaki mücadelesinin gelişimine vurgu yapılmaktadır
Özet (Çeviri)
The social-economic infrastructre namely the industrial relations have been globallyeffected along with the transformation of the fordist production system into the postfordistproduction system as a result of the crisis enjoyed by the capitalism. Beginningfrom the 70?s, multinationals corporations have abandonned their moral and socialresponsabilities and have adopted a profit-based entreprise approach in connection withthe ability to orient the capital and the production to the desired region as soon aspossible.This situation has lead to the reactions against the undertakings among various circles.International organisations are the circles where this reaction is mostly expressed. Inthis study, the teorical grounds will be examined and the development of the partiesstruggle (namely the unions) in terms of the undertakings social in the international andnational level responsability will be emphasized.