Herlanders: The development and transformation of feminist utopias in the literature of the united states
Amerikan yazınındaki feminist ütopyaların feminist kuramlarla ilişkili olarak değişimi ve dönüşümü
- Tez No: 217310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalısma, feminizm ve ütopya kavramları arasındaki iliskiyi, AmerikaBirlesik Devletleri yazını ve tarihi özelinde, feminist düsünce ve ütopyacılıgın ortayaçıkısı ve gelisimini ele alarak irdelemeyi amaçlar. Çalısmada, Batı ve Amerikanütopya geleneklerini özetlenerek ve ütopyacı düsüncenin Amerikan feminizminintarihi açısından tasıdıgı önem vurgulanarak, Amerikan feminist ütopyalarının 19.yüzyıldan 20. yüzyılın sonuna kadar geçirdigi evrim, tarihsel bir baglamda, bu türünönde gelen yapıtlarında ayrıntılı olarak incelenerek ele alınır. Çalısmanın temeliniolusturan sav, ütopya yazınının temel paradigmalarında yasanan degisimin,geleneksel feminist ütopyaların geleneksel-sonrası ve yerlesik kalıpları asan feministütopyalara evrilmesi süreciyle paralel olduguna ve 1960 sonrasında yazılan feministütopyaların saglıklı bir incelemesinin yapılabilmesi için yerlesik anlayısların budegisimler ısıgında gözden geçirilmesine dayanan yeni bir tanım ve kavramlarkümesine gerek olduguna dayanır. Bunun yanı sıra, (feminist) ütopyaların anlatımtekniklerinde bu degisimlerle eszamanlı olarak gerçeklestigi söylenebilecekütopyanın romanlasması sürecine de deginilir. Çalısmada, Amerikan feminizmininve feminist ütopyacılıgının, 19. yüzyılda (feminist ütopyaların klasik döneminde),Dünya Savasları öncesi ve sonrasında ve 20.yüzyıl sonunda aldıgı biçimler irdelenir;Amerikan feminist ütopyalarındaki geleneksel anlatıların, açık uçlu metinleredönüsümü ele alınır. Sonuç olarak, çalısma, Amerikan yazınında ütopyacı feminizmegetirilen yerlesik kalıpları asan bakıs açısını ele alarak, alısılagelmis ütopyaanlayısının devingen bir kavrayısa yönelmesi sürecinin sonucunda Amerikanyazınındaki kapalı uçlu feminist ütopya anlatılarının degistigini vurgular ve budönüsüm sonucunda ortaya çıkmıs olan çagdas ütopyacı feminizmin, ütopyacıdüsünce için de yeni ufuklar açabileceginin altını çizer.
Özet (Çeviri)
The present study is an attempt to explore the relationship between theconcepts of feminism and utopia with particular reference to the emergence anddevelopment of feminism and utopianism in the history and literature of the UnitedStates. Re-situating the concept of utopia within the framework of Western andAmerican utopian traditions and delineating the significance of utopian thought forAmerican feminism, it aims to trace the evolution of American feminist utopias fromthe nineteenth century up to the 1990s, analyzing the different manifestations offeminist utopian thought in a historical context with reference to canonical feministutopias of American literature. The underlying assumptions are that the shift in thecentral paradigms of utopian literature has paralleled the evolution of traditionalfeminist utopias into post-traditional and transgressive feminist utopias, and that thistransformation has eventually necessitated the application of a new set of notionsinspired by the refurbishment of ossified conceptions and a new definition for anaccurate study of post-1960s feminist utopias. The study also highlights thesimultaneous transformation of feminist utopias in the U.S. from traditionalnarratives into novelized and open-ended texts. In the final analysis, it asserts that thenew transgressive perspective on utopian feminism in American literature has gonebeyond the ordinary categorization of utopia and moved towards a dynamicunderstanding that has radically transformed the close-ended narratives of earlierfeminist utopias in American literature, and that contemporary utopian feminism mayindeed open up new vistas for utopian thought.