Bir iktidar aracı olarak propaganda
Propaganda as an instrument of power
  1. Tez No: 217311
  2. Yazar: ÖMER MİRAÇ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma boyunca tarihsel olarak şekillenip günümüze değin uzanan iktidar ve propaganda ilişkisinin analizi hedeflenmiştir. Dolayısıyla sıkça tarihsel örneklerden yararlanma yoluna gidilmiş ve yaşadığımız yüzyıla yansıyan taraflarıyla bütünlük arzedecek bir biçimde değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; iktidar, iktidar ve siyaset ilişkisi ve bu her iki bileşenin kesişme noktasında sürece dahil olan propagandanın nasıl bir rol üstlendiğine dair genel çerçeve çıkartılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, konunun kavramsal çerçevesinin çıkarılması için, daha önce konu üzerinde yürütülen tartışmalarda göz önüne alarak, teorik açıklamalardan yararlanılmış, bu gerçeklik üzerinden yeni gelişmeler ışığında almış olduğu yeni biçim değerlendirilmiştir. Buradan hareketle üçüncü bölüm propagandanın çeşitleri üzerine geliştirilen ve uygulana gelen yöntemlerin teorik bir çerçevesi ile birlikte bir takım örnekler ışığında izahına girişilmiştir. Son bölüm ise, propagandanın siyasi ve sosyal yönlerini dikkate alacak bir üslupla beraber, belirli zaman aralıklarında ortaya çıkan yöntemler değerlendirilmiştir. Bu yapılırken, öncelikle tarihsel dönemin önemli sayılan belli kırılma noktaları seçilmiş ve bu dönemler üzerinden hareketle nasıl bir propaganda usulünün izlendiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the relationship between power and propaganda in a historical perspective along with current situation. Therefore, historical examples are frequently employed and reflections to the century we live in are made. In the first chapter; a general view on power, the relation between power and politics and the role of propaganda at an intersection of the first two is provided. In the second chapter, in line with the previous theoretical debates and conceptualizations, new developments on the subject are assessed in order to provide a conceptual framework. Third chapter primarily focuses on theoretical perspective on types and methods of propaganda under the light of sample cases in order to provide explanations. In the last chapter, again sample historical cases are under the light of investigation with a strong emphasis on propaganda?s political and social aspects. Some important points in history of propaganda are chosen in order to identify the propaganda techniques in details.