Hukuk hakiminin eksik inceleme ve araştırma ile hüküm kurması
Verdict of judge with imperfect examination and investigation
- Tez No: 217343
- Danışmanlar: Y.DOÇ. RECEP AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çagdas toplumlarda haksızlıga ugradıgını düsünen insanlar, haklarını yargı önünde ararlar. Yargılama ve bunun sonucunda adaletle uyusmazlıkları çözme, bir devletin vatandaslarına verebilecegi en büyük ve en önemli hizmettir. Devlet adalet hizmetini adliye personeli ile hakim ve Cumhuriyet Savcıları aracılıgı ile yerine getirir. Özel hukuka iliskin olarak adliyeye intikal eden bir uyusmazlıgı hukuk hakimi sonuçlandırır. Hukuk yargılamasının amacı adaletli karar vermektir. Kararın adaletli olması ise, kararın taraflar arasındaki uyusmazlıgı, tarafları tatmin eder biçimde ortadan kaldırılmasının yanında toplumsal barısı saglamaya yönelik olması demektir. ilk derece adli yargı mahkemeleri tarafından verilen kararların hukukilik denetimi yürürlükteki mevzuatımıza göre Yargıtay tarafından yapılmaktadır. Yargıtay tarafından bozulan kararların büyük bir çogunlugunda ilk derece mahkemesinin eksik inceleme ve arastırma ile hüküm kurdugu ve arastırmanın ve incelemenin hüküm kurmaya yetmedigi belirtilerek ilk derece mahkemelerinin kararları bozulmaktadır. Hakim yargılamanın basından sonuna kadar usul kurallarına uygun olarak yargılamaya yön vermelidir.Yeterli sorusturma, inceleme ve degerlendirme yapılmadan eksik inceleme ile hüküm verilmemesi gerekir. Hiçbir arastırma, sorusturma ve inceleme yapılmadan uyusmazlık çözülmemelidir. Eksik inceleme ile adil bir sonuca ulasılması mümkün degildir. Çalısmamızda öncelikle eksik inceleme ve arastırmanın tanımı yapılmıs ve tarafımızca tespit edilen unsurları üzerinde durulduktan sonra eksik inceleme ve arastırma ile hüküm kurulmasının nedenleri açıklanmıstır. Daha sonra eksik inceleme ve arastırma ile hüküm kurulmasının sonuçları irdelenmistir
Özet (Çeviri)
People in modern society think they are exposed to injustice ask for their rights from judgment. To judge and solve the problem is the most important service that government could serve to their citizens. Public provides judgment service by courthouse workers with judges and public prosecutor . A conflict relating to private law is concluded by judge. The aim of trial (judgment) is to give just decisions. Just decision means that a disagreement among sides should be lift up in a way that the sides are satisfied, and also just decision aims to provide public peace. The decisions of instant courts are audited in respect of legality by Supreme Court according to current rules and regulations. The Supreme Court spoils most of the decisions of the instant judicial courts because the instant courts do not make enough examination and investigation to make a decision. Judge must direct trial (judgment) a suitable way for procedure from beginning to at the end. Disagreements should not be solved with imperfect examination and investigation. In this work imperfect examination and investigation is defined first and the elements which we fix are examined then the causes of imperfect examination and investigation are explained. Finally the results of imperfect examination and investigation are explicated.