Performans yönetimi ve mamu yönetiminde performans değerlendirmesi
Performance management and performance assesment in the public management
- Tez No: 217342
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLİSE GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Performans genel anlamda, belirli bir amaca yönelik olarak yapılan planlar dogrultusunda ulasılan noktayı, baska bir deyisle elde edilenleri kalite ve kalite yönleriyle belirleyen bir kavramdır. Performans degerlendirmesi kisinin yeteneklerini, gizli gücünü, is alıskanlıklarını, davranıslarını ve benzeri niteliklerini digerleriyle karsılastırarak yapılan sistematik bir ölçmedir. Performans degerlendirmesi sürecinin samimi ve dürüst bir iletisime dayanması gerektigi açıktır. Yönetim ihtiyaçlarını, görevlerini ve amaçlarını açıkça bildirmeli, çalısanlarda bir isin en iyi nasıl yapılacagına iliskin kendi görüslerini ortaya koymalıdır. Çalısanların saptanan hedefleri izleyebilmesi için, islerin nasıl yapılacagı ve performans kriterleri yönetim tarafından açıkça ifade edilmelidir. Talimatlarda çalısanların kendi islerinde performansı yükseltecek ögeleri ekleyip zararlı ögeleri ayıklayabilmeleri için açık kapı bırakmalıdır. Kamu kurumlarında performans degerlendirmesi yeni bir kavramdır. Aslında mantık olarak isletme düzeyinde ele alınan performans kavramından içerik olarak farklı degildir. Bir kurumun performansı, belirli bir dönem sonundaki çıktı ya da faaliyetlerinin sonucudur.
Özet (Çeviri)
In general mean performance is a concept which determines the point that is arrived through plans tend to a determined target in other mean, it is a concept which determines the attained things in quality and quality aspects. Performance evaluation is a systematic measurement which compares the abilities, secret power, working habits, behaviors and similar qualifications of person with others. It is apparent that performance evaluation duration should bare sincere and honest communication. The management should inform openly its needs, duties and aims; the employers should present their own views about how this work will be done. How the works will be done and performance criteria should be expressed clearly by the management to follow the determined aims of the employers. Open door should be at the instructions to add elements and to clean harmful elements for increasing the performance of the employers at their own works. Performance evaluation at public foundations is a new concept. In fact, the performance which is under debate at enterprise level is not different as included. The performance of a foundation is result of activities or extracts at the end of a determined term.