Sivil toplum kuruluşlarının Türk dış politikasına etkisi
The effect of civil society foundations to Turkish foreign policy
- Tez No: 217355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sivil toplum kavramının uzun yıllar süren bir gelişimi olmuştur. ilk dönemlerde bu kavramın tanımı devletin ne olduğu üzerine eserler veren düşünürlerce devletle özdeş olarak tanımlanmıştır. 18. yüzyılda ise anlamında bir kırılma olmuş devletten ayrı bir alan olarak değerlendirilmiştir Sivil toplum kuruluşları ise sosyal hayatta faaliyetlerine başlamış ve bu alanda gelişimlerini sürdürürlerken 20. yüzyılın son yarısından itibaren siyasal alanda da aktör olmaya başlamışlardır. Yani sivil toplum kavramı sivil toplum kuruluşlarında somutlaşmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının devletle olan ilişkisi ve devlet karşısındaki gelişimi daha çok iç politika çerçevesinde şekillenmiştir. Bu etkileşimi inceleyenlerde daha çok bu merkezde konuyu ele almışlardır. STK'lar devletin iç politikası alt başlığında gelişimlerini büyük ölçüde tamamlamışlardır. Konumları artık daha belirgin hale gelmiştir. Bu aşamadan sonra sivil toplum kuruluşları dış politika konuları ile de yakından ilgilenmeye başlamışlardır. Bu alanda da aktör olmaya çalışmaktadırlar. Bu tez içerisinde biz STK'ların Türk dış politikasında etkili olma çabalarını inceledik.
Özet (Çeviri)
The concept of civil society has a long history. In the first terms, definition of this concept is qualified by government according to the thinkers who were writing about government. At 18th century, it had a split and evaluated as a square except government. Civil Society Foundations began to their activities in social life and while they were extending their evolution in this area, from the 20th century?s second part they began to effect on the policy area. The concept of civil society is concreted in civil society foundations. Civil Society Foundations? relations with government and it?s evaluation in front of government is concreted in domestic policy. So a lot of explorer are investigated this subject at this base. Civil Society Foundations are exacuted their evaluations under the topic of domestic policy. Their situations are now very sharp. After this stage, civil society foundations began to care for foreign policy?s subjects. They are trying to performing in this area too. In this thesis, we investigated the Civil Society Foundations? efforts on Turkish Foreign Policy.