Türkiye'nin Arnavutluk'ta uyguladığı kültür politikası ve Bektaşiler
The cultural policy applied of Turkey in Albania and the Bektashis
  1. Tez No: 779585
  2. Yazar: SENA ABSARILIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, Folklore, Turkish Language and Literature, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'yi Arnavutluk'ta temsil eden aktörler tarafından yapılan faaliyetlerinin, Arnavutluk ve Arnavut Bektaşileri üzerindeki etkisinin kültür politika çerçevesinde incelemektir. Bu bağlamda, aktörlerin faaliyetleri incelenmiş ve değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın geniş bir perspektif sunmasını sağlamak amacıyla Türkiye'nin faaliyetleri üzerinden değerlendirme yapılırken gözlem ve saha çalışması gibi yöntemler kullanılmış olup kurumların 2016-2022 tarihleri arasındaki yaptığı faaliyetler dikkate alınmıştır. Kültür politikası adına yapılan faaliyetlerin Türkiye'nin uluslararası arenada gün geçtikçe daha bilinir olması ve daha aktif bir rol oynamasında payı büyüktür. Türkiye'nin faaliyetlerinin en büyük kısmını Arnavutluk'ta başta Türk Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı, Türkiye Maarif Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sivil Toplum kuruluşları yönetmekte ve sürdürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Arnavutluk'ta gerçekleştirmiş olduğu kültür sanat etkinliklerinden alt yapı ve ekonomik desteğe, eğitimden sağlık faaliyetlerine değin birçok alanda yapmış olduğu etkinlik neticesinde hem kültür politikasının yönetimini katkı sağlayıp hem de Balkan dış politikasında müttefik kazanılmasına yardım sağlamaktadır. Türkiye'nin Arnavutluk'taki aktif rolü ve iki ülke arasındaki istikrarlı ilişkiyi desteklemekte yürüttüğü faaliyeteler toplumun içinde var olan alt kimlik gruplarıyla ilişkilerini geliştirmeyi amaçladığı ve ülke tanıtımını yaparken ülkenin dünyadaki ve bölgedeki imajına olumlu yönde katkılar sunmaktadır. Bu çalışma sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin Arnavutluk'ta kültür politikalarına yön veren önemli aktör devlet kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin ve etkinliklerinin toplum üzerinde etkili olduğu görülmekte iken Bektaşiler üzerine bir faaliyeti sürdürülmemesi nedeniyle etkili ve belirleyici olmadığı görülmüştür. Türkiye'nin Arnavutluk'ta daha itibar kazanması ve ilerlemesi adına aktörlerin diploması faaliyetlerini ülke içinde bulunan gruplara ve kültürel çeşitliliğe göre yeniden düzenlenmesinin yararlı olacağı tespit edilmiş sonuç bölümünde önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the activities carried out by the actors representing Turkey in Albania on Albania and Albanian Bektashis within the framework of cultural policy. In this context, the activities of the actors were examined and evaluated. In order to ensure that the study presents a broad perspective, methods such as observation and field work were used while evaluating the activities of Turkey, and the activities of the institutions between 2016-2022 were taken into account. Activities carried out in the name of cultural policy have a great role in Turkey's becoming more known in the international arena and playing a more active role. Most of Turkey's activities are managed in Albania by the Turkish Embassy, Yunus Emre Institute, Turkish Cooperation and Coordination Agency, Turkish Maarif Foundation, Directorate of Religious Affairs and Non-Governmental Organizations. and continues. As a result of the activities carried out by the Republic of Turkey in Albania, from cultural and artistic activities to infrastructure and economic support, from education to health activities, it both contributes to the management of cultural policy and helps to gain allies in the Balkan foreign policy. Turkey's active role in Albania and the activities it carries out to support the stable relationship between the two countries aim to improve relations with sub-identity groups existing in the society and contribute positively to the country's image in the world and in the region while promoting the country. As a result of this study, it has been seen that the activities and activities of the important actor state institutions and non-governmental organizations that shape the cultural policies of the Republic of Turkey in Albania are effective on the society, but it is not effective and decisive due to the lack of an activity on the Bektashis. In order for Turkey to gain more prestige and progress in Albania, it was determined that it would be beneficial to reorganize the diploma activities of the actors according to the groups and cultural diversity within the country, and suggestions were given in the conclusion section.